• 2020-flow-bla-03.jpg

All artists

Artists statements

  • Ezra Wube
    video
  • Dennis Summers
    video
  • Anahi Caceres
    video
  • Jens Sundheim
    video
  • kyon
    video
  • Patrick Lichty
    video
  • Ronnie Sluik
    video
  • Herve Constant
    video
  • Lisi Prada
    Monika Zywer
    Carla Della Beffa
    Nina Caspari
    Ausin Sainz
    Fabian Giles
    Ralph Klewitz
    Osvaldo Cibils
    Roland Fuhrmann
    Laura & Sira Cabrera
    David R. Burns
    Claudia Borgna
    Dee Hood
    Johannes C. Gerard
    Karin Till
    Stefano W. Pasquini
    Clara Aparicio
    Antonio Sassu & Gruppo Sinestetico

    List

    102 02 (cologneOFF 1) Arzu Ozkal Telhan, Andrew Johnson, Elia Alba, A. Girik & O. Shatalova, Eleanor Gates Stuart, Ina Loitzl, Joao Paulo Simoe, Elisabeth Smolar, Beatrice Allegrant, Unnur A. Einarsdottir (Iceland), Sonja Vuk (Croatia),Irene Tetaz, Risk Hazekamp, Rahel Maher, Eileen Bonner, Steven Dixon, Sinasi Günes, Michael Brynntrup, Fred Koenig, Joey Hateley, Ane Lan, Carlo Sansolo, Erika Frenkel, Yamil Jamani, Reuben Preston, Welmo Joseph, Calin Dan, Jens Salander, Dana Levy, Antonia Valero, Lital Dotan & Eyal Perry, Gudrun Bittner, Petra Lindholm, Yi Hyung Kim, Andrea Ferrara, Tan Chui Mui, Nita Mocanu, Rafael Alcala, Nancy Atatkan // (cologneOFF 2) Andreja Andric (Italy), Arrighi, Mauro & Buziol, Marco (Italy), Babel (Canada), Battey, Bret (UK), Blinkhorn, Daniel (Australia), Braun, Carol-Ann (France), Bundaberg Media Research Group (Aus), Burns, David (USA), Capel, Mattieu (France), Capone, Sean (USA), Cardot, Jason Paul (USA), Einarsdottir, Unnur Andrea (Iceland), Eng, Angie (USA), Frenkel, Erika (Brazil), Golan, Doron (USA), Günes, Sinasi (Turkey), Kraczyna, Anatol, Last, Lane (USA),Daniel Lo Iacono (Germany) , Marri, Girolamo (Italy), McClymont, Alistair (UK), Miller, Dennis H. (USA), Mylicon/EN (Italy), Obeid, Leticia El Halli (Argentina), Owenns, Jimmy (France), Paterson, Simone (USA), Pellman, Samuel (USA), Pernot, Laurent (France), Pygar – Hugo Olim Joao Ricardo (Portugal), Seward, Robert, Shalom, Gabriel (USA), Towne, Shawne (USA), VJ 1MPAR (Brazil), VUK, Sonja (Croatia)// (cologneoff 3) Nick Fox-Gieg (USA), Ji Hyung Ahn (South Korea), Silvia Cacciatori Filloy (Uruguay), Konstantin Dimitriev (Russia), Rami Fischler (Australia), Anaisa Franco (Brazil), Kaspars Groshevs (Latvia), Henry Gwiazda (USA), Gerald Habarth (USA), Ina Lotzl (Austria), Lycette Bros. (Australia), Man Kim (South Korea/USA), Hermes Mangialardo (Italy), Lars Nagler (Germany), Martin Oja (Estonia), Tom de Pekin (France), Ying-Fang Shen (Taiwan), Nadja Solari (Switzerland), Simon Streatfeild (Australia), Andy Sykes (UK), Alexander Satim Timofeev (Russia), topo – Leonardo R. Beltrán Navarro (Chile)
    100 (cologneoff 4) Dario Bardic (Croatia), David Jakubovic (USA), Daniel Slåttnes(Norway), Grace Schwindt (UK), Virginie Foloppe (France), Giuseppe Girardi (Italy), Felipe Matilla Alonso (Spain), Ane Lan (Norway), Daniel Rodrigo (Spain), Carla Della Beffa , Sinasi Günes (Turkey), Shoko Toda , Christian Bermudez , Liu Wei, Maria Ylikoski, Julio Velaso , Jay Needham , Mihai Grecu (Romania) , Nhieu Do , Sheldon Brown , Anders Weberg, Mikael Prey aka Fetish23 , Magsamen + Hillerbrand , Bill Domonkos , , Michal Brzezinski , Miri Nishri, Linda Persson, Robin Kiteley , Pietro Mele , Yu Chung-I , Roch Forowicz , Swakkhyar Deka , Brad Schwede , Michael Fortune, Barrett, Amanda, Blinkhorn, Daniel, Burns, David , Domonkos, Bill , Ebert Brothers , Niemetz, Anne , Fitz, Matthias , Sansolo, Carlo , Ho, Jaye , Lemeh42 , Reyna, Alexander , HSIEH, Jo-Lin , Lo, Yi-Chun , Prey, Mikael (aka Fetish23) , Daniel Tésy , Walters, E.W.,Gwiazda, Henry , LOGAN KEVIN , Lossgott, Kai , Wei, Liu , Smolarz, Elisabeth , Yu, Cheng Yu , O’Sullivan, Richard ,Piotr Nowak / Samuel Van Ransbeeck , Bolger, Darren , Miri Nishri , Richard Jochum , Sansolo, Carlo , Flitman, Ian, Burchell, Kenzie, Yin-Ling Chen, Chio, Angelica, Galvin, Kirsten , Yu Cheng Yu (Taiwan), Helzle, Wolf, Lan, Ane , Shatalova, Oksana , Shea, Pip , Lapcevic, Milica & Sojat, Vladimir , Holden, Sam , Peruzovic, Filip , Vilmar da Silva José , Érika Fraenkel , Bruno Bresani , Jay Needham, Alexandre, Borja, Bruno Bresani , Gerard Freixes Ribera , Michael Fortune, ŽELJKA FUDERER LEVAK, Yoko FUKUSHIMA , Irina Novarese, Nicole Rademacher , Rafael , Arthur Reynolds , Arthur Tuoto, Vilmar da Silva José , Alison Williams , Aryn Zev , Juriaan Moolhuysen , Danielle Adair , Beatrice Allegrati, Alessandro Brucini ,Sandra S. Chiu ,Tobaron Waxman – Yoni Niv – Elad Shniderman , Carla Della Beffa , Valentina Ferrandes, Erika Fraenkel , Jeff Gompertz , Isidora Ilic , Jesse La Flair ,Magrin, Albert // (CologneOFF V)Mary Magsamen & Stephan Hillerbrand , Pietro Mele , Mark Ramsel Salvatus , Joshua & Zachary Sandler , Skender, Martina (Croatia) , Roy Sumit, Agnes Szelag , GerGer , Jason Dee , Unnur Andrea Einarsdottir, Jessica Curry, Antti Salvela, Grace Graupe-Pillard , Jeanette Louie,Caterina Davinio , Marina Landia , Paolo Bonfiglio , Henry Gwiazda , Anders Weberg , Karen Trask , Nicole Pruckermayr , Elham Rokni, Nicole Rademacher, Richard Jochum, Shelagh Fenner, Sonja Vuk , Anahita Hekmat , Magsamen & Hillerbrand , Natasha Cordasic , Antonio Alvarado, Magnus Irvin, Anna Bieluszko & Magdalena Jachimiak , Marianna and Daniel O’Reilly (UK), Casey McKee (USA), Masha Yozefpolsky (Israel), Jym Davis (USA), Marita Contreras (Peru), Erika Yeomans (USA), Frank Gatti (France), Heidi Kumao (USA), Les Riches Dounaniers (France), Alex Lora (Spain), Ascan Breuer (Germany), Alysse Stepanian (Iran), Boris Sribar (Serbia), Karlos Alastruey (Spain), Margarida Paiva (Portugal), Soumendra Padhi (India), Ioannis Roumeliotis (Greece), Ran Slavin (Israel), Ulf Kristiansen (Norway), Renata Padovan (Brazil), Lily & Honglei (China), Holly Rodricks (USA), Arzu Ozkal Telhan (Turkey), Daniel Desiderio Páez Castillo & Carolina Padilla Villarraga (Spain), Milica Rakic (Serbia), Haim Ben Shitrit (Israel), Arthur Tuoto (Brazil), Joaquin Gasgonia Palencia (Philippines), Roland Wegerer (Austria), Fumiko Matsuyama (Japan), Vladimir Mitrev (Bulgaria), Jill Sigman (USA), My name is Scot (Canada), Istvan Rusvai (Hungary), Lin Fangsuo (China), Sinasi Günes (Turkey), Jamie Marie Waelchli (USA), Bill Domonkos (USA), Pekka Ruuska (Finland), Roland Fuhrmann (GER), Aryn Zev (USA), Valerie Garlick (USA), Rafael (Belgium), Iona Pelovska (Canada), Anna FC Smith (UK), Virginie Foloppe (France), Priscilla Pomeroy (Mexico), Carla Della Beffa (Italy), Julio Orta Villarreal (MX), Silvana Dunat (Croatia), Chis Coleman (USA), Luana Visciglia (Italy), Nuria Frogoso (Mexico), Philip Matousek, Anna Porzelt (Germany), Amorea Cosmalion, Jonas Ungar, Nilgün Serbest & Tobias Kurtz, Sibylle Trickes, Susanne Wiegner (Germany), Maya Schweizer, Amit Epstein (Germany), Anna Hirschmann,Johanna Reich, Dina Boswank Fabio Scacchioli (Italy) (CologneOFF VI) Shota Gamisonia (Russia), Ayman Azraq (Palestine), Mohammed Harb (Palestine), Rosa Futuro (Italy, Shahar Marcus (Israel), Dellani Lima – Joacélio Batista (Brazil), Robby Rackleff (USA), Barry Morse (USA), Francesca Fini (Italy), Ulf Kristiansen (Norway), Cyane Tornatzky (USA) , Angela Washko (USA) , Adam Dragojevich (Croatia) , Bijoyini Chatterjee (India), Jack Brandtman (Australia) , Ulf Kristiansen (Norway), Emeka Ogboh (Nigeria), Ocusonic aka Paul O Donoghue (Ireland) , Denise Hood (USA), Irina Gabiani (Georgia) , Sai Hua Kuan (Singapore) , Johanna Reich (Germany), Ubermorgen.com (Austria), Nathania Rubin (USA) , Alicia Felberbaum (UK) , Luc Gut (Switzerland) , Jon Rubin (USA) , Birger Åseson Storaas (Norway) , Jeffrey Anderson Bliss (USA), Daveed Shwartz (Israel) , Debbie White (Australia) , Karlos Alastruey (Spain) , Richard Bolland (RSA), Confusion Group (Spain), Neringa Naujokaite (Lithuania) , Renata Gaspar & Marcin Dudek (Poland), , Aiko Okamoto (Japan) , Marc Thele (Germany) , Henry Gwiazda (USA) , Roland Quelven (France), Aysegul Guryuksel (Turkey) , David Geiss (Canada) , Fumiko Matsuyama (Japan) , Juan Obando (Colombia), Tajinder Singh Dhami (UK) , Alfred Banze (Germany), Ayatgali Tuleubek (Kazakhstan) , Pablo Fernandez-Pujol (Spain) , John Criscitello (USA) , Lukas Matejka (Slovakia) , Megan Daalder (USA) , Jared Katsiane (USA) , Fintan Ryan (Ireland), Maria Canas (Spain), Dr. Boston (USA), Aleksandar Grozdanovski (Macedonia), Julie Meitz (USA) , Jorge Garcia Velayos (Spain) , Cynthia Domenico (Brazil), Biying Zhang (China) , Luis Ascanio (Venezuela), Jerome Symons (The Netherlands) , Niamh Heery (Ireland) , Ciento Volando Collective (Spain) , Gonzalo Cueto (Chile) , Shun Yu Mo (Hongkong) , Doug Williams (USA) , Filippo Tagliati (Italy) , Boris Eldagsen (Germany) , Laura Brocken (UK) , Xiaowen Zhu (China) , Andrew Venell (USA) , Lemeh 42 (Italy) , Andi McGarry (Ireland), Tadas Tvarionas (Lithuania) , Athur Tuoto (Brazil) , iaaai (France) , Raphaël Blum (France), Darko Stojkov (Serbia) , David Boris Miranda Hardy, Hector Falcón Villa, Brandon Watz, Katya Gorker (Chile) –, Giulia Berto & Giulia Forgione (Italy) –, Mikhail Zheleznikov (Russia) , Kira Zhigalina (Russia), CologneOFF VII Albert Merino (Spain) , Yuriy Kruchak, Yulia Kostereva (UA) , Shahar Marcus (Israel) , Signe Chiper-Lillemark (Denmark), Kristian de la Riva (UK), Ana Brotas (Portugal) , Sarah Mock (Germany) , Dennis Summers (USA), Inese Stade (Latvia) , Basel El Macqusi (Palestine) , Sarah Berger (Germany), Dénes Ruzsa (Hungary), My Name is Scot (Canada)// (CologneOFF VII) Matthias Härenstam (Sweden), Eva Olsson (Sweden), Yuriy Kruchak, Yulia Kostereva (UA), Adele Raczkövi (Austria, Valerio de Bonis (Italy), Octavian Fedorovici (Romania), Romit K. Dasgupta (India), silviatoyindustries (USA), Eimhin Hawes (Ireland), Dee Hood (USA), Breixo Viejo (Spain), Hope Tucker (USA), Heejoo Gwen Kim (South Korea), David Rohn (USA), Fran Orallo (Spain), Gabriel Shalom (USA), Albert Merino (Spain), Ellen Wetmore (USA), Athanasia Leivaditou (Greece), Shahar Marcus (Israel), Stine Wexelsen Goksøyr (Norway), Mikhail Torich (USA), Shigeo Arikawa (Japan), Lena Nosenko (Ukraine), Vera Abakumova (Ukraine), Shelley Jordon (USA), Aleksandra Acic (Serbia), Juan Manuel Castrillo (Argentina), Susanne Wiegner (Germany, Francesca Fini (Italy), Unity Art Nabiha & Thom (Germany), Henry Gwiazda (USA), Evo Preisner (Netherlands), Ninia Sverdrup (Sweden), Myriam Thyes (Switzerland), Alexander Isaenko (Ukraine), Yaron Lapid (Israel), Sarah Mock (Germany), Andreas Papadopulos (Greece), Raphael Blum (France), William Peña (Colombia), Tim Stokes (UK) Lois Patino (Spain), Zlatko Cosic (Bosnia), Claudia Borgna (It), Xiaowen Zhu (China), Liu Haiping (China), Jade Cantwell (Australia), Eva Marosy-Weide (Australia), Pierre & Jean Villemin (France), Andreas Papadopoulos (Greece), Hans Gindlesberger (USA), Sara Sun (USA), Aaron Oldenburg (USA) , Dan Hudson (Canada), Andrew Fedak (USA), Marko Batista (Slovenia), Neil Ira Needleman (USA), Felice Hapetzeder (Sweden), Tubie Tsai (Taiwan), Oksana Chepelyk (Ukraine), Liu Wei (China), Valerio de Bonis (Italy), Ezra Wube (Ethiopia), Juan Lopez (Colombia), Daniel Djamo (Romania ), Evangelia Christakou (Greece), James Woodward (USA), James George (USA), Guli Silberstein (UK), Nandita Kumar (India), Theme Bannenberg & NOK Snel (NL), Sergio Sotomayor (Spain), Morten Dysgaard (Denmark), Jose Vieira (Portugal), Wrik Mead (Canada), Alysse Stepanian (Iran), Daniela Risch (Germany), Shahar Marcus (Israel), Maria Kelesidi (UK), Heidi Stokes (UK), Simone Stoll (Germany), Wen Zhu (China), Todd Fuller (Australia), Leigh Anne Wells (USA), Alexander Isaenko (Ukraine), Alexei Dimitriev, (Russia), Alexei DeBronhe (Belarus), Fredy Clavijo Cuartas (Colombia), Octavian Fedorovici (Romania), Sebastian Wiedemann (Argentina), Hamza Halloubi (Morocco), Effrosyni Kontogeorgou (Greece), Ruben Tomas (Spain), Stine Gonsholt (Norway), Henok Getachew (Ethiopia), Tova Beck-Friedman (USA), Johnny Milner (Australia), Robert Quelven (France) // Mike Celona (USA), Mario Damian Funes (Argentina), Soumendra Padhi (India), Henry Warnakulasuriya (Sri Lanka), Ezra Wube (Ethiopia), Ramon Suau Lleal (Spain), Devis Venturelli (Italy), Shahar Marcus (Israel)Morten Dysgaard (DenmarK), Bruno di Lecce (Italy), Mohammed Harb (Palestine), Alexander Lorenz (Germany), Majed Shala (Palestine), Jude Anogwih (Nigeria), Mia Degner (Denmark) , Eva Olsson (Sweden), Andres Jurado (Colombia), Jean Gabriel Periot (France), Shaun O’ Connor (Ireland), Lino Strangis (Italy), Alessandro Amaducci (Italy), Carolyn Kane (USA), Silvia de Gennaro (Italy)(Italy), Shahar Marcus (Israel), Emeka Ogboh (Nigeria), Gjoke Gojani (Kosovo), Robbie Rackleff (USA), Chris Koelsch (USA), Marita Contreras (Peru), David Trullo (Spain) , Bettina Hutschek (Germany), Manuela Barile (Portugal), Roland Wegerer (Austria) , R. Ridgway/ R. van Amersfoort (NL), Kelly Oliver & Keary Rosen (USA), Min Kim Park (South Korea), Karlos Alastruey (Spain), Francesca Fini (Italy), Ellen Lake (USA), Pramod Saahoo (India), Ane Lan (Norway), Shareef Sarhan (Palestine) , Cristobal Catalan (Spain), Jonas Nilsson (Sweden), Xi Feng (China), Ann Steuernagel (USA), Andres Jurado & Laura Josephine Snyder (Colombia) , Jing Zhou (China), Ligia Pintado (Mexico), Alessandro Zangirolami (Italy), Julian Bonequi (Mexico), Alex Hetherington (UK) , Nikos Pastras (Greece)// (CologneOFF VIII) Karlos Alastruey (Spain), Ewelina Aleksandrowicz & Andrzej Wojtas (PL), Diego Mauricio Alvarez (Colombia), Antonina Baever (Russia) , Orsolya Bajusz (Hungary), Sharlene Bamboat & Alexis Mitchell (CA), Bankleer (Germany) , Emilio Bassail (Mexico) , Nicola Bergström Hansen (Sweden) , Alexandre Braga (Portugal), Giovanni Bucci (Italy), Dorothea Carl I Claudia Reiche (Germany) , Daniel Djamo (Romania) , Samba Fall (Senegal) , Imohammed Fettaka (Morocco) , Francesca Fini (Italy), Gergely Fogarasi (Hungary) , Kristina Frank (Sweden), Varvara Frolova (Russia), Silvia De Gennaro (Italy) , Ryota Hamasaki (Japan), Robby Rackleff (USA)Max Hattler (Germany) , Beate Hecher/Markus Keim (Austria) , Angelika Herta (Austria) , Youki Hirakawa (Japan), Wei-Ming Ho (Taiwan), Osamu Hsieh (Taiwan) , Alexander Isaenko (Ukraine), Mark Kadota (USA) , Jasmine Kainy (Israel), Kristina Kanders (Germany) , David King (Australia) , Tagit Klimor (Israel)- , Maria Korporal (NL) , Stefan Larsson (Sweden) , Francesca Leoni (Italy) , Marie Magescas (France) , Shahar Marcus (Israel) , Conor McFeely (UK), Albert Merino (Spain) , Jonas Nilsson (Sweden) , Eva Olsson (Sweden) , Lois Patiño (Spain) , Yoav Peled (Israel) , Albert Merino (Spain), Rithea Phichith (Cambodia) Henry Gwiazda (USA) // Heidi Phillips (Canada), Paula Marcela Restrepo Cardona (Colombia), Jean-Michel Rolland (France), Elisbeth Ross (Mexico), Cinzia Sarto (Italy), Guli Silberstein (Israel), Nicole Sloan (USA),Karolien Soete (Belgium) , Karla Spiluttini (Austria), Tasos Stamou (Greece), Noriyuki Suzuki (Japan), Myriam Thyes (Switzerland), Andrej Tisma (Serbia) , Paul Turano (USA), Eitan Vitkon (Israel), Przemek Węgrzyn (Poland) , Liu Wei (China), Tushar Waghela (India), Owen Eric Wood (Canada)p, Ezra Wube (Ethiopia), Danijel Zezelj (Croatia), Alterazioni Video and Luca Babini (Italy), Brit Bunkley (New Zealand), Joanot Cortes (Spain), John Cohrs (USA), Jay Critchley (USA), Uygar Demoglu (Turkey), Nenko Genov (Bulgaria), Dan Hudson (Canada), Kristine Kanders, (Germany), Lea Lahoud (Lebanon), Marcantonio Lunardi (Italy), Katherine Oggier Chanda (CH), Evan Paschke (USA), Shabnam Piryaei (USA), Aleksey Rumyantsev (Kazakhstan), Dénes Ruzsa (Hungary), Cinzia Sarto (Italy) , Vasili Tsybulka (Belarus), Ivar Veermae (Estonia) , Anders Weberg (Sweden) , Susanne Wiegner (Germany), Andrew Norman Wilson (USA), Katrin Wölger (Austria), Cha Chung Yang (Taiwan) // (CologneOFF IX) Yasser Abo El Ella (Egypt), Everett Beidler (USA), Gregg Biermann (USA), Eni Brandner (Austria), Nina Caspari (Germany), Bill Domonkos (USA), Sinem Serap Duran (Turkey), Tessa Garland (UK), Kai Welf Hoyme (Germany), Frédéric Labonde (France), Eric Osberg (Canada), Albert Merino (Spain), Muriel Montini (France), QNQ/AUJIK (Sweden/Japan), Maurico Sanhueza (Peru), Manuel Saiz (Spain), Cinzia Sarto (Italy), Deepak Kumar Sharma (India), Javier Velázquez Cabrero (Spain), Pim Zwier (Netherlands), Marcantonio Lunardi (Italy), Lawrence F Mesich (USA), Allison Berkoy (USA), Camilla L. Haukedal (Norway), Paula Almiron (Argentina), Lin Hsin Kai (Taiwan), Vojtìch Žák – (CZ), Colette Copeland (USA) , Shahar Marcus (Israel), Catron Booker (USA), Silvia Carpizo (Spain), Ross Lelliott (RSA), Chuang Ho (Taiwan), Vojtìch Žák – (CZ), Laura y Sira Cabrera (Spain), Jeremy Couillard (USA), Sandra Dollo (Italy), Dee Hood (USA) , Ben Grosser (USA), Ausín Sáinz (spain), Zlatko Cosic (Bosnia), Myriam Thyes (CH), Federico Romanello (Italia), Aurelien Real (France), Borja Rodriguez (Spain), Jean-Michel Rolland (France), Robert Dohrmann (USA), Lee Hyung-suk (South Korea), Susanne Wiegner (Germany, Silvia De Gennaro (Italy), D-Fuse (Michael Faulkner + Matthias Kispert), Mari Keski-Korsu (Finland), Diego de los Campos Orefice (Uruguay), Virginia Eleuteri Serpieri (Italy) , Brit Bunkley(New Zealand), Baptist Coelho (India), Claudia Borgna (Italy), Koorosh Asgari (Iran), Przemek Węgrzyn (Poland), Bruno Leggieri (Italia) // Bill Aitchison (UK), Vito Alfarano (Italy),. Vibeke Bertelsen & Frederik Hilmer (Denmark), Chiara Bertin (Italy), Cornelia Eichorn (Germany), Sofia Goscinski (Austria), John Graham (Canada), Francesca Lolli (Italy), Agnes Pettersen (Norway), Adam Sekuler (USA), Peter Spiers (UK), Timo Wright (Finland), Owen Eric Wood (Canada), Gligo Kondovsky (Macedonia), Albert Merino (Spain) , Dorianne Wotton (France), Cristina Pavesi (Italy), Maureen Bachaus (Netherlands), Matthew Lancit (France), Ihon Aguasaco (Colombia), Igor Aleksic (Serbia), Stephanie Andreou (Cyprus), Alexander Callsen (Germany) , Andrea Corrales Devesa & huelgadearte (Spain), Chris Dupuis (Canada), Niels Gesquiere (Belgium), Jimmy Hendrickx (Belgium), Theresa Khalil (Egypt), Jerome Laniau (France), Caroline Pellet (France), Nataliia Mashtaler (Ukraine), Jolene Mok (Hongkong), Santiago Parres (EZO) (Spain) , Diego de los Campos Orefice (Uruguay), Oleg Chorny (Ukraine), Masa Hicisin Dervisevic (CZ), Eric Nikiforov (Israel), Isabel Pérez del Pulgar (Spain), Javier José Plano (Argentina), Osvaldo Raúl Ponce (Argentina), Roland Quelven (France), Elisabetzh Ross (Mexico), Liu Wei (China), Christian Tapies (Argentina), Mariana Radisic Koliren (Argentina), Tammy Mike Laufer (Israel), Guo Jialiang (China), Angela Aguayo (USA), Omer Ginzburg (Israel), Ana Bilankov (Croatia), Roland Fuhrmann (Germany), Baptist Coelho (India), Tzvetana Tchakarova (Bulgara), Male Cernadas (Argentina), Mikael Muraz (France), Branko Istvancic (Croatia), David King (Australia), Sandrine Deumier (France), rrose present (Spain), Helena Alvesalo (Sweden), Monika Zywer (Poland), Penelope Drakou (Greece), Kuesti Fraun (Austria), Irina Gabiani (Georgia), Tatiana Poliektova, Olga Poliektova (Russia), Oleg Chorny & Gena Khamruk (Ukraine), Giulio Boato (Italy) , Max Hattler (Germany/UK), Kelly Sun Kim (South Korea), Art al Quadrat (Spain) , Hans de Zwaan (NL), Lærke Lauta (DK), Carlos Matías Ramacciotti/Rafael Perez Boero (Ar), Marta Szulz (PL), Barbara de Azevedo (Brazil), Tushar Waghela (India) , Pierre & Jean Villemin (France), Dorianne Wotton (France), Mikhael Basov (Russia), Dragana Nikolic (serbia), Erika Yeomans (USA), Ana Rodriguez Leon (Spain), Laura Petrilla & Brooke Schooles (USA), Alberto Gemmi (Italy), Pasquale Polidori (Italy) , Yuri Pirondi & Ines Von Bonhorst (UK), Elsa Montenegro (Spain), Ulf Kristiansen (Norway), Mike Murnau (UK), Sandor M. Salas (Spain), Ninfa Sánchez (MX), Alexander Delnevo (Italy), Román Reyes (Spain), Selini Marie Halvadaki (Denmark), Dalia Huerta Cano (Mexico), Xavier Gavin (Spain), Celine Barakat (Canada), Camilla L. Haukedal (Norway), Maya Watanabe (Peru), Melissa Diem (Ireland), Alexandre Braga (Portugal), Veronica Santos (Colombia) // Lisi Prada (Spain), Nicole Stenger (USA), Fabian Heitzhausen & Maximilian Schmötzer(Germany), Moritz Fingerhut (Germany), Joe Hambleton (Canada), Francesca Fini (Italy), Albert Merino (Spain), Emilio Rizzo (Italy), Maurizio Sanhueza (Peru), Antje van Wichelen (Belgium), Kristen Lauth Shaeffer (USA), Dustin Grella (USA), Kianoush & Farnoush Abedi (Iran), Belén Paton (Spain), Ulf Kristiansen (Norway), Todd Fuller (Australia), Henry Gwiazda (USA), Carl – Anthony Dufault (Canada), Anna Ampariotou (Greece), Peter Aerschmann (CH), Yufeng Li (China/USA), Urša Kastelic & Blaž Bačar (Slovenia), Sandra Araújo (Portugal), Deirdre Hegarty (Ireland), Peter Whittenberger (USA),Robby Rackleff (USA) , Susanne Wiegner (Germany), Daniela Wayllace (Belgium), Maria Korporal (Italy), Ben Fox (UK), Michael Lasater (USA), Bruno Collet (France), Alessandro Amaducci (Italy), Julie Boehm (Germany), Eva Olsson (Sweden), Kristina Frank (Sweden),Roland Quelven (France) CologneOFF X Brit Bunkley (NZ), Boris Eldagsen & Sabine Taeubner (Germany), Jaime Ekkens (USA), David Finkelstein (USA), Francesca Fini (Italy), Rick Fisher (Canada), Felice Hapetzeder (Sweden), Istvan Horkay (Hungary), Umesh Mangupudi ( India), Mani Mehrvarz (Iran), Neil Ira Needleman (USA), Heidi Kumao (USA), Albano Ruela (Portugal), Robert Quelven (France), Jean-Michel Rolland (France) , Mauricio Sanhueza (Peru), Atom Samit (Spain) , Cinzia Sarto (Italy), Swen-Erik Scheuerling (Germany), Susanne Wiegner (Germany, Tina Willgren (Sweden), vvitalny (Tusia Dabrowska & Clara Inés Schuhmacher) (USA), George Afedzi-Hughes (Ghana), Alexandra Anikina (Russia), Michael Gaddini (Italy), Giulia Giannola (Italy), Farid Hamedi (Iran), Saman Namnik (Iran), Magnus Irvin (UK), Tamim Jamshed (Ireland), Maria Korporal (Netherlands), Dustin Morrow (UK), Valerio Murat and Antonio Poce (Italy), Cristina Pavesi (Italy), William Pena (Colombia), Pinina Podesta (Italy), Isabel Pérez del Pulgar (Spain), Ausin Sainz (Spain) , Atom Samit (Spain),Anthony Sherin (USA) (USA), SinQuenza (Spain), Betty Boehm (Germany), Luigia Cardarelli (Italy), Iván Rojas Carvacho (Spain), Oksana Chepilik (Ukraine), Timothée Corteggiani & Nathalie Giraud (France), Nynke Deinema (NL), Diego Deloscampos (Uruguay), DONAU (Daniel Lachenmeier, Andreas Thierstein) (CH), David Hochgatterer (Austria), Jonathan Johnson (USA), Laurie Joly (France), Lucija Konda Labas (Croatia), Igor Krasik (Germany), Mauri Lehtonen (Finland), Jerome Chia-Horng Lin (Taiwan) –, Grant Petrey (UK) , Tatiana Poliektova, Olga Poliektova (Russia), Lisi Prada (Spain), Johanna Reich (Germany), Flako Rojas (Venezuela/Belgium), Karin Till (Australia), Jose Vieira (Portugal), Monika Zywer (PL), Monika Adler (UK), Angela Aguayo (USA) // Aleksander Johan Andreassen (Norway), Collin Bradford (USA), Catherine Del Buono (USA), Marina Fomenko (Russia) , Analia Fraser (Argentina), Ela Goldman (Israel), Felice Hapetzeder (SWE), Che-Yu Hsu (Taiwan), Kenji Kojima (Japan), Konstantin Larchenko (Russia), Richard Legaspi (Philippines), Elisabeth Leister (USA), Filip Gabriel Pudło (Poland), Denes Rusza (Hungary), Mauricio Sanhueza (Peru), Veniamin Tronin (Russia), Alienor Vallet (France), Alina Vasilchenko (Russia) (Russia), Simon Welch (France), Zaoli Zhong (China), Xiaowen Zhu (China), Apotropia (Italy), Lisa Birke (Canada), Katina Bitsicas (USA), Catherine Del Buono (USA), Anna Garner (USA), Giulia Giannola (Italy), Matt Gibson (USA), Claire Gustavson (USA), Levi Hanes (Ireland), Yu_Hang Huang (Taiwan), Sara Holwerda (USA) , Magnus Irvin (UK), Francesca Leoni (italy), Johanna Reich (Germany), Victor Ripoll, (Spain) , Carlo Sampiero (Italy/USA), Cinzia Sarto (Italy), Zaoli Zhong (China), Weigang Song (China), Alexandar Tokin (Serbia), Shiva Ahmadi (Iran), Fatih Bilgin (Turkey, Laura Cabrera Díaz y Sira Cabrera Díaz (Spain), Gabin Cortez Chance (USA), Kristina Cranfeld (UK), Robert Dohrmann (USA), Francesca Fini Italy), David Fodel (USA), Sedi Ghadiri (Iran), Sanglim Han (S.Korea), Fabian Heitzhausen (Germany), Zoe Hough (UK), Lenka Kurikova & Michal Hustaty (Slovakia) (Slovakia), Keni Kojima (Japan), Marcantonio Lunardi (Italy), Marek Ranis(USA), Mr MVIN (Spain), Mores McWeath (USA), Kaiser Nahhas (Syria), Neil Ira Needleman (USA), Margerita Novikova (Russia), William Pena (Colombia), Roland Quelven (France), Tabita Rezaire (Guinea) , Hector Rodriguez (Hongkong), Mauricio Sanhueza (Peru), Salome MC (Iran), Siniša Stojanović Sinister & Dragana Nikolić (Serbia), Karl F. Steward (Germany), Armstrong Tarke (Cameroun), Gabriele Tosi (Italy), Alina Vasilchenko (Russia) , Ivar Vermäe (Estonia), Yuval Yairi & Zohar Kawaharada (Israel), Alexander Yeltsin (Ukraine), Hande Zerkin (Turkey), Sandra Araujo (Portugal), Natalia Biegaj (Poland), Giovanni Bucci (Italy), Consuleo Calitri (ES) & Andrea Nevi (I), Alejandro Casales (Mexico), Stephen John Ellis (USA), Francesca Fini (Italy), Ben Fox, (UK), Catherine Fraser (Canada), Ruben Gonzalez Escudero (Spain), John Graham (Canada), Henry Gwiazda (USA), Gavin Hoffman (Ireland), Ulf Kristiansen (Norway), Isabel Layton (USA), Jerome Chia Horng Lin (Taiwan), Michael O’Donnell (USA), Albert Merino (Spain), Tessa Moult-Milewska (Poland), Belen Paton (Spain), Shuai Cheng Pu (Taiwan), Edward Ramsay-Morin (USA) // (exDOX 1) Adele Rackövi (Austria), Gloria R. Gammer (Austria) , Christophe Meierhans (Belgium) , Marta Alvim (Brazil), Julia Morgan (Canada), Zohar Kfir (Canada/Israel) , Christian Bermudez (Costa Rica) , Sonja Vuk (Croatia) , Hugo Burgos (Ecuador) , Omar Robert Hamilton (Egypt) , Raphaël Blum (France) , Mickael Muraz (France) , Dorothea Carl (Germany) –, Ina Gresser (Germany) , Florian Fuscu (Germany), Yiotis Vrantzas (Greece) , Dénes Ruzsa (Hungary) , Attila Gyulai, Bálint Kádár, Balázs Miklós Steiner (as MEMO Group) (Hungary) , Mohammadreza Farzad (Iran) // Shahar Marcus (Israel), IOCOSE (Italy), Cinzia Sarto (Italy) , Cristiano Berti (Italy) . Anthony Askew (Malta) , Mara Montoya (Mexico) , Emanuela Iorga (Moldova) , Daan Bunnik (Netherlands) , Justyna Maluchnik (Poland), Adrian Zalewski (Poland), Iva Kontic (Serbia) , Srdjan Keca (Serbia), Albert Merino (Spain), Manuel Ferrer and Alena Mesarosova (Spain/Slovakia), QNQ/AUJIK (Sweden), Bettina Disler (Switzerland), Hou Chien Cheng (Taiwan) , Sinasi Günes (Turkey), Kate Ogley (UK) , The Unstitute (UK) , Jo Parkes, Rachel Davies, Rosie Whitney-Fish (UK), Michael Murnau (UK) , Trang Nguyen (Vietnam), Pat Badani (USA) , Daniel Terna & Michael Kugler (USA) , Tova Beck-Friedman (USA) , Eric Patric (USA)-, Jonathan Minard and James George (USA) , Jared Katsiane (USA), Peter Freund (USA) , Megan Daalder (USA) , Adam N. Khalil (USA) , Zak Long (USA) // (cologneoff 2015) 100 Nico Winz (France), Shuai-Cheng Pu (Taiwan), Anupong Charoenmitr (Thailand), FRANCOIS KNOETZE (RSA), Emil Zenko & Evgenij Romashov (Belarus), Farid Hamedi (Iran)), Krzysztof Rynkiewicz (Poland), Albert Bayona (Spain), Francesca Lolli (Italy), Sávio Leite (Brazil), Gabriel Hosovsky (Slovakia), Olga Ozieranska (Poland), Mehmet ÖGÜT (Turkey), Johannes Gérard (Deutschland), Ninfa Sánchez & Karen Vilchis (México), Marcantonio Lunardi (Italy), Sunita Prasad (India), Kristina Frank (Sweden), Valerio DE BONIS (Italy), Francesca Fini (Italy), Gabriele Stellbaum (Deutschland), Anca Bucur (Romania), Wrik Mead (Canada), Gregg Biermann (USA), Tiziano Bellomi (Italy), Dimitris Argyriou (Greece), Danijel Zezelj (Croatia), Neil Ira Needleman (USA), Dee Hood (USA), Maureen Bachaus (NL), Tushar Waghela (India), Kushtrim zeqiri (Kosovo), Machia & Lolina (UK), Bruno Pavic (Croatia), Riccardo Matlakas (Italy), Lisa Birke (Canada), Marina Chernikova (Russia), Damian Gromala (Poland), Ayman Alazraq (Palestine), Livia Ungur and Sherng-Lee Huang (USA), Michael Salkeld (UK), Aliénor Vallet (France), Sasha Litvintseva (Russia), Jolene Mok & Troels Primdahl (HK/Germany), Raquel Claudino (Spain), Haleh Jamali (UK), Tais Bean (France), Pablo Molina Guerrero (Chile), Ann Oren (Israel), Ariane MAUGERY (France), Vera Iona Papadopoulou (Russia), Stine Gonsholt (Norway), Yani B (UK), Piotr Piasta(Poland), Bruno Vianna (Brazil), Silvia De Gennaro (Italy), Italy, Michael Gaddini (Italy), Iona Pelovska (Canada) Talia Link (Israel), Albert Merino (Spain), Maria Korporal (Netherlands) Meritxell Aumedes (Sweden) Roland Quelven (France) Hannah Ford /(UK) Diana Rönnberg / Kordian Lewandowski (Sweden/Poland), Henry Gwiazda (USA), Simon Welch (France) Luca Nanini, Italy, Mauri Lehtonen (Finland), Alison Ballard (UK) Susanne Wiegner (Germany, Jana Wisniewski (Austria), Diego Pazó (Spain) Cristina Pavesi (ITaly), FRANCOIS KNOETZE (RSA), Jean-Michel Rolland (France), Johanna Reich, Sunjha Kim, Kai Welf Hoyme, Kristina Kanders, Lyoudmila Milanova, Robert Olawuyi, Roman Mokrov, Marina Fomenko, Haim Sokol, Marina Chernikova, Alexandra Mitlyanskaya// (animateCologne 2012) Bobby Abate (USA), Natalia Biegaj (Poland), Arjan Brentjes (Netherlands) , Ping-Yao Chen (Taiwan) , David Clark (UK) , DoDomani Studio (Italy) , Caro Estrada (Austria) , Andrew Fedak (USA) , Pablo Fernandez-Pujol (Spain), Andrea Ferri (Italy) , Franesca Fini (Italy), Ben Fox (UK) , Karolina Glusiec (Poland) , gruppoGruppo (Italy/Sweden), Henri Gwiazda (USA) , Phillipp Haffner (Germany) , Lauris Kalnins (Latvia) , Kok & Deiman (Netherlands) , Ulf Kristiansen (Norway) , Nina Kurtela (Croatia). Michael Lasater (USA), Lily & Honglei (China) , //Tessa Moult – Milewska (Poland) , Gina Marie Napolitan (USA) , Barbara Marcel (Brazil) , Ygor Marotta (Brazil) , QNQ/AUJIK (Sweden) , Shuai Cheng Pu (Taiwan) , Robby Rackleff (USA), Marlena Rask (Denmark), Pablo Renee Rosero Marino (Ecuador) , Simon Ruschmeyer (Germany), Klaus Schrefler (Austria) , Brett Underhill (USA), Loes van Dorp (Netherlands) , Ezra Wube (Ethiopia) , Susanne Wiegner (Germany), SuZi Zimmermann (Germany)
    (animateCologne 2016) Sandra Araujo (Portugal), Paolo Bandinu (Italy), Attila Bende (Romania), Christin Bolewski (Germany), Chris Boyd (UK), Arjan Brentjes (NL), Genadzi Buto (Belarus), Matthias Beckmann (Germany), Shahar Davis (Israel), Francesca Fini (Italy) , Kristina Frank, & Mervi Kekarainen (Sweden), Mark Franz (Germany), Silvia de Gennaro (Italy) , Henry Gwiazda (USA) , Simone Hooymans (Netherlands), Daniel Ivan (Mexico), Ralph Janneck (Germany), Tal Kantor (Israel), Urša Kastelic (Slovenia) , Mauri Lehtonen (Finland) , Victor Maria Lima (Hungary) , Hermes Mangialardo (Italy) , Aaron Oldenburg (USA), Cristina Pavesi (Italy) , Shuai-Cheng Pu (Taiwan), Owen Roberts (USA), Sergio Sotomayor (Spain) , Susanne Wiegner (Germany , Jakub Zaremba (Australia) , Milan Zulic (Serbia), Marlene Rask (Denmark) // Fernando Livschitz (Argentina), Tatyana Zambrano Cardona (Colombia), Hector Delgado (Peru ), Leyla Rodriguez ( Peru), Maia Navas (Argentina), Jonas Paz Benavides ( Peru), Rocío Gauna (Argentina), Álvaro Sarmiento (Peru), Achilleas Gatsopoulos (Greece), 2. Dagly Zeynep (Turkey), Jazbec Masa (Slovenia), Thessia Machado (Brazil), Vincent Gisbert (Spain), Dimitris Papoutsakis (Greece), Guido Salvini (Italy), Rogelio Sastre (Spain), Giorgio Constantine (Greece), VasilisTzikas(Greece) // (mexico) Eduardo Rangel, Javier Ocampo Hernández, Marissa Viani Serrano Ocampo, Karla Carballar, Ricardo Gonzalez, Juan Carlos Duarte Regino, Emilio Reyes-Bassail, Alberto Estrada, Soy Roxana T. Barraza a.k.a VjThai, Julio Orta, Damián Ontiveros, ICETRIP – Miguel Angel Estevez, Antonio Arango, E. S. Mayorga, Daniel Ivan, Nuria Fragoso, Julian Bonequi, Ligia Pintado, Priscilla Pomeroy, Alejandro García Caballero, Roberto Montiel Enríquez // Francisco Lopez (USA), Laura Chiari (Italy), Cinzia Cremona (UK), Carala Della Beffa (Italy), David Phillips (US) & Paul Rowley (IRL), Enrico Tomaselli (Italy) // (chile)4 Nestor Olhagaray, Klaudia Kemper, Aldo Peredo & Isabel Aranda Yto // (malta) 4 Vince Briffa, Austin Camilleri, Pierre Portelli and Mark Mangion // (turkey) 6 Sinasi Gunes, Nancy Atakan, Vicdan Nalbur Tasdemir, Fatih Balci, Burak Bedenlier, Ozge Yilmaz // Scott Becker, Larry Caveney, Claudia Sohrens, Elia Alba, Norbert Attard (Malta), Pier Giorgio de Pinto (Italy), Daniel Iturrizaga Cubas (Peru), Tom de Pekin (France), i2off.org+r3nder.net (Argentina), Eva Drangsholt (Norway), Erika Frenkel (Brazil), Ji-Hyun Kim (South Korea), Petra Lindholm (Sweden), Irene Coremberg (Argentina), Sonja Vuk (Croatia), Beatrice Allegranti (UK), Margerida Paiva (Portugal), Elia Alba (Domenican Republic), Nancy Atakan (Turkey), Alla Girik & Oksana Shatalova (Kazakhstan), Anthony Rousseau, Frank Gatti, Jean-Gabriel Périot + Tom de Pékin, Jean-Gabriel Périot, Tom de Pékin, Laurent Pernot, Matthieu Capel, Jimmy Owenns, Melanie Perrier, Les Riches Douaniers, Virginie Foloppe, Isabelle Schneider // (Israel) Elyasaf Kowner, Dana Levy, Lital Dotan & Eyal Perry // (brazil) Cassia Kallenah, Fabio Oliveira Nunes, Brócolis VHS, Omar Emir Barquet, Neide Jallageas // Agricola de Cologne (Germany), Hervé Constant (France/UK), Irene Coremberg (Argentina), Virginie Foloppe (France), Ronald Gerber (Germany), Grace Graupe-Pillard (USA), Sinasi Gunes Turkey), Stefan Hurtig (Germany), Wim Janssen (Belgium), Maria Korporal (Netherlands), Daniel Luchman (Canada), Jonathan Moss (France), King Musser (USA), Kika Nicolela (Brazil), Rob Parrish (USA) Robby Rackleff (UK), Humberto Ramirez (USA), Lara Salinas (Spain), My Name Is Scot (Canada), Gabriel Shalom (USA), Boris Sribar (Serbia), Katalin Tesch (Hungary), Cyane Tornatzky (USA), Sibylle Trickes (Germany), Angela Washko (USA), Wagner Whitehead (USA), Doug Williams (USA), Antonio Alvarado (Spain), Mark Biddle (UK), Isobel Blank (Italy), Mladen Bundalo (Bosnia), Luke Collins (UK), Benoit Dhennin (France), Chris Dupuis (Canada), Tom Estes (USA), Henry Gwiazda (USA), Elke Hennen (Germany), Gaelle Jaunay (France), Ioann Maria (Poland), Jose Alejandro Lopez (Colombia), Ira Needleman (USA), Juan Obando (Colombia), Marianna and Daniel O’Reilly (UK), Renata Padovan (Brazil), Alexandre Rangel (Brasil), Shiftwork (UK), Ivana Stojacovic (Serbia), Paul Sunday (USA), Alessia Travaglini (Italy), Sonja Vuk (Croatia), Anders Weberg (Sweden), Susanne Wiegner (Germany), James Woodward (USA), Andrea Zrno (Slovakia), Johnny Amore (Germany), Shigeo Arikawa (Japan), Florence Babin (France), Eileen Bonner (UK), Brice Bowman (USA), Bijoyini Chatterjee (India), Chirag Ravishankar (India), Ciriaca Erre (Italy), Francesca Fini (Italy),Rosa Futuro (Italy) , Luc Gut (CH), Focar (Romania), Scott Hall (USA), Ane Lan (Norway), Ina Lotzl (Austria), Stephan Hillerbrand and Mary Magsamen (USA), Shahar Marcus (Israel), Barry Morse (USA), Neil Ira Needleman (USA), Marianna and Daniel O’Reilly (UK), Agnieza Pokrywka (Poland), Sonya Rademeyer (RSA), Harald Rettich (Germany), Sally & Mo (Iceland), José Vieira (Portugal), Peter Wolf (Germany), Meike Zylmann (Germany), Wilfried Agricola de Cologne (Germany), Giovanni Antignano (Italy), Christian Bermudez (Costa Rica), Jeremy Blank (Australia), Vince Briffa (Malta), Gerard Chauvin (France), Erin Gee (Canada), Erdelyi Gergely (Hungary), Magdalena Jachimiak (Poland), Theresa Krause (Germany), Mingyu Lee (South Koera), Nina Marczan (Germany), Oliver Griem (Germany), Jonas Nilsson (Sweden), Eva Olsson (Sweden), Reuben James Preston (UK), Johanna Reich (Germany), Jen Ross (UK), Jeanette Schou (Denmark), Olga Tzimou (Greece), Claire Ultimo (USA), Lee Welch (Ireland), Cynthia Whelan (UK), Clemens Wilhelm (Germany) // (selfportrait 2006) 46 André Austvoll (Norway), Clare Ultimo (USA), Reuben James Preston (UK), Vince Briffa (Malta), Agricola de Cologne (Germany, Lee Welch (Ireland), Giovanni Antignano (Italy), Michael Szpakowski (UK), Oliver Griem (South Korea), Sinasi Gunes (Turkey), Nita Mocanu (Romania), Eileen Bonner (UK), Jack Messenger & Chirstinn Whyte (UK) Jen Ross (UK), Cynthia Whelan (UK), Donald Bousted (UK), Andi Wallwhore (USA), Svetlana (USA), Christina McPhee (USA), Alice Arnold (USA), Carla Della Beffa (Italy), Jeremy Blank (Australia) June Pak (Canada), Herve Constant (UK), Johanna Reich (Germany), Mireille Astore (Lebanon/Australia), Nate Aldrich (USA), Lina Persson (Sweden), Miranda Mutanta (Australia), Sonya Rademeyer (South Africa), Ilka Goetz (Germany), Irene Coremberg (Argentina), Melanie Perrier (France), Ane Lan (Norway), Ina Loitzl (Austria), Theresa Krause (Germany), Unnur Andrea Einarsdottir (Iceland), Jimmy Owenns (France), Ursula Bachmann /Switzerland), Richard Jochum (Austria), Moon Na (S.Korea), Sofia v. Bustorff // (one minute) Jonathan Johnson (USA), Joel Jonientz (USA), Jared Katsiane (USA), Ulf Kristiansen (Norway), Derek Larson (USA), Minso Kim (South Korea), The Norman Conquest (USA), Aaron Oldenburg (USA), Robert Pearre (USA), Nicole Pruckermayr (Austria), Lilia Perez Romero (MX), Aleksey Rumyancev (Tajikistan), Wolf D. Schreiber (D), My Name is Scot (Canada), Thore Soneson (SWE), Vera Todorova (Bulgaria), Jose Vieira (PT), Alejandra Villasmil (Ecuador), Anders Weberg (SWE), Jiwoon Yoon (South Korea), Andrea Zrno (CRO), Agricola de Cologne (Germany), Antonio Alvarado (Spain), Alison Beda (USA), Ennio Bertrand (France), Nathan Boyer (USA), Jack Brandtman (Australia), Anna Bajjou (PL), Vienne Chan (Canada), Glenn Church (USA), Christopher Coleman (USA), Hervé Constant (UK), Wiracha Daochai (Thailand), Nikki Davis (USA), Adam Dragojevic (Serbia), Gergely Erdely (Hungary), Irina Gabiani (Georgia), Nora Gergely (Hungary), Rajorshi Ghosh (USA), Henri Gwiazda (USA), Gruppo Sinestetico (IT), Constantin Hartenstein (Germany // (usa) Lana Z. Caplan (Boston, Massachusetts), Brian DeLevie in collaboration with Isshaela Ingham (Denver, Colorado), Ron Diorio (Manhattan, New York):, Michael Greathouse (Brooklyn, New York), Soyeon Jung (Milwaukee, Wisconsin), Laleh Mehran (Colorado):, Joe Merrell (Los Angeles, California):, David Montgomery (Fernandina Beach, Florida):, Christine Schiavo (Staten Island, New York):, Brooks Williams (New York City)// (norway) Endre Tveitan (Norway), Shwan Dler Qaradaki (Norway/Iraq), Kaia Hugin (Norway), Bull.Miletic (Norway), Denise Hauser (Norway), Sabina Jacobsson (Norway) // (portugal) António Olaio, Fernando José Pereira, Francisco Queirós, João Pombeiro, José Maçãs de Carvalho, Margarida Paiva, Paulo Mendes, Susana Mendes Silva and Vasco Araújo // (family affair) Antonio Alvarado (ES), Zack Bent (USA), Yin-Ling Chen (TW), Virginia Colwell (USA), Lindsay Foster (USA), Constantin Hartenstein (D), Shahar Marcus (Israel), Antti Salvela (Sweden), Chris Stockbridge (UK), Marc Thele (D), Anders Weberg (SWE), Zellner Bros (USA), Helga Bothe (D), Sara Bremen (USA), Janet Cook-Rutnik (VI), Ren Cummings (USA), Michael Doocey (USA), Gratuitous Art Films (USA), Richard Jochum (A), Tina Jokitalo (FI), Radhamohini Prasad (IN), Robby Rackleff (USA), Sivan Sebbag (Israel), Péter Vadócz (HU) // (mother) Unnur Andrea Einarsdottir ( Iceland), Jessica Curry (USA) , Antti Salvela (Sweden), Joshua & Zachary Sandler, Grace Graupe-Pillard , Wilfried Agricola de Cologne , Jeanette Louie USA), Caterina Davinio, Marina Landia (Romania), Paolo Bonfiglio (Italy), Henry Gwiazda, Anders Weberg , Karen Trask , Nicole Pruckermayr, Elham Rokni , Nicole Rademacher, Richard Jochum , Shelagh Fenner , Sonja Vuk (Croatia) , Anahita Hekmat, Pekka Ruuska , Magsamen & Hillerbrand, Natasha Cordasic, Antonio Alvarado (Spain), Magnus Irvin, Anna Bieluszko & Magdalena Jachimiak // (croatia) Dario Bardic, Ana Bilankov , Adam Dragojević , Silvana Dunat , Darko Fritz – Migrant Navigator Tools, Željka Fuderer Levak , Miranda Herceg, Toni Mestrovic , Ana Opalic , Filip Peruzovic , Davor Sanvincenti , Martina Skender , Bruna Tomšić , Sonja VUK , Andrea Zrno, Holger Eggert (Germany), Nick Barker & Rob Jacobs (UK); Avi Rosen (Israel); Ivana Ozetsky & Jadranko Pongrac (Croatia); Christian Bermudez (Costa Rica); Humberto Ramirez (USA/Chile); Toni Mestrovic (Croatia); Edward Marszewski (USA) // Adrián Regnier Chávez (Mexico), Ausin Sainz (Spain), Mikio Saito (Japan) , Julie Skarland (AU), Ben Skea (UK), Wojtek Skowron (Poland), Karolien Soete (Belgium), Po-Wei Su (Taiwan), Ramon Suau (Spain), Ozan Turkkan (Turkey), Adriano Vesicchelli (Italy), Mizmor Watzman (Israel), Susanne Wiegner (Germany), Owen Eric Wood (CA), Ezra Wube (Ethiopia// Daniel LoIacono (GE), J.G. Periot + Tom de Pekin (France), Li Hyung Kim (South Korea), Alla Girik and Oksana Shatalova (Kazakhstan), Rafael Alcala (Puerto Rico) , Joao Paulo Simoes (Portugal), Unnur A. Einarsdottir (Iceland), Doron Golan (USA), Dana Levy (Israel) , Silvio de Gracia (Argentina), Francois Baret (France), Anatol Kraczyna (Italy), Fishtank (Italy), Jens Salander (Sweden) – MOTIV – Mara Castilho (UK) , Yu-Chen Wang (Taiwan) , Suguru Goto (Japan/France) , Alexander Satim Timofeev (Russia), Agricola de Cologne (Germany), Reuben Preston (UK), Guido Braun (Germany), Josephine LiPuma (USA) , Bernhard Loibner (Austria), Irene Coremberg (Argentina) , Caterina Davinio (Italy), Enrico Tomaselli (Italy),Ricardo Pons, Gustavo Galuppo, Ar Detroy, Andreja Andric (Serbia/Italy) & Igor Vasiljev (Serbia/Germany), Mauro Arrighi (Italy), David Burns (USA), Janet Curley Cannon (USA), Pablo Castillo (Chile), Robin Clare (UK), Ana Gutierrez (USA), Gerald Habarth (USA), David Hutchison (UK), Man Kim (South Korea USA), Aleksandar Kostjuk (Croatia), Dinko Kumanovic (Croatia), LEMEH42 – Michele Santini & Lorenza Paolini (Italy), Lycette Bros. (Australia), Paul Mangan (Ireland), Hermes Mangialardo (Italy), Henrique Roscoe (Brazil), Ying-Fang Shen (Taiwan), Simon Streitfeild (Australia), Simon Streatfeild (Australia), Andy Sykes (UK), Alexander Satim Timofeev (Russia), Jody Zellen (USA), K. Babkina, Borys Pasichniy and Julia Pavlovska, Oleg Ushchenko, Olexiy Khoroshko:, Mykola Kondratenko, Oksana Chepelyk, Yuriy Kruchak, Max Flood, Svitlana Oleshko & Mykhaylo Barbara, Viacheslav Poliakov // retro13ti Rahel Maher (Australia), Larissa Sansour (Palestine),Beatrice Allegranti (UK), Ina Loitzl (Austria), Johanna Reich (Germany), Letitia El Halli Obeid (Argentina), Margarida Paiva (Portugal), Clare Ultimo (USA), Nancy Atakan (Turkey), Silvia Cacciatori Filloy (Uruguay), Marko Batista (Slovenia),, Cynthia Whelan (UK), Gabriel Shalom (USA), Laurent Pernot (France) // Borja Alexandre (Spain), Michael Brynntrup (Germany), Jon Keith Brunelle (USA), Maria Canas (Spain), Larry Caveney (USA), Sebastian Clej (Romania), John Criscitello (USA), Dr. Boston (USA), Bill Domonkos (USA), Angie Eng (USA), Clint Enns (Canada), Enrique Freaza (Spain), Rajorshi Ghosh (USA), Juan David Gonzalez Monroy (Colombia), Grace Graupe-Pillard (USA), Constantin Hartenstein (Germany), Denise Hood (USA), Leslie Huppert (Germany), Andrea Huyoff (Germany), Katrina Inagaki (USA) // Jeremiah Jones (USA), Ellen Lake (USA), Irad Lee (Israel), Fumiko Matsuyama (Japan), Alistair McClymont (UK), Davor Sanvicenti (Croatia), Alexander Mouton (USA), Owen Mundy (USA), Toban Nicols (USA), Jonas Nilsson (SWE), Jun Ho Oh (South Korea), Renata Padovan (Brazil), Lobo Pasolini (Brazil), Johanna Reich (Germany), Joao Ricardo (Portugal), Jasper Rigole (Belgium), Joshua Rosenstock (USA), Benjamin Rosenthal (USA), Anthony Rousseau (France), Benjamin Schultz-Figueroa (USA), Jennifer Schwed (USA), Ran Slavin (Israel), Dennis Summers (USA), Philip Widmann (Germany), James Woodward (USA), Andreas Zingerle (Austria), Alessandra Arno, Elena Arzuffi, Barbara Brugola, Pascal Caparros, Iginio De Luca, Pietro Mele, Patrizia Monzani, Christian Niccoli, Matteo Pasin, Cristina Pavesi, Sabrina Sabato, Enzo Umbaca, One Minute Sonja Vuk (CR), Antti Savela (SWE), Wolf Nkole Helzle (Ger), Katherine Sweetman (USA) , Grace Graupe-Pillard (USA), Luisa Mizzoni (IT), Adrian Zalewski (Poland), Harad Rettich (Ger), Fumiko Matsuyama (Japan), Junho Oh (South Korea), Yin-Ling Chen (Taiwan), Lukas Mateijka (SK), Kriss Salmanis (Latvia), Lin Fangsuo (China), István Rusvai (Hungary, Veena Shekar (India), Tanja Koljonen & Joe Candido (Finland), Louis Hubert (France), Erik Peterson (USA), Suzon Fuks (AUS), Karl Mendonca (USA), Mores McWreath (USA), Toni Mestrovic (Croatia), Sean Burn (UK), Roderick Coover & Nick Montfort (USA), Sahra Bhimji (USA), Pierre-Laurent Cassière (France), Sreedeep (India), Kika Nicolela (Brazil), Yoko Taketani (Japan), Kaspars Groshevs (LAT), Hermes Mangialardo (Italy), Henry Gwiazda (USA), Lemeh42 (Italy), Mads Ljungdahl (Denmark), Paolo Bonfiglio (Italy), Harriet Macdonald (UK), Arthur Tuoto (Brazil), Victoria S. Weible (USA), Péter Vadócz (Hungary), Johanna Reich (Germany), Anders Weberg (SWE), Ron Diorio (USA), Alison Williams (SA), Bill Domonkos (USA), Xenia Vargova (Bulgaria), Walter Van Rijn (UK), Nicole Rademacher (USA), Baptist Coelho (India), Milica Rakic (Serbia), Monika Dutta (UK), Shobna Gulati (UK), Hetain Patel (UK), Nikesh Shukla (UK), Ali Zaid (UK), Nitin Das (India), Sukanya Ghosh (India), Vishwajyoti Ghosh (India), Nila Madhab Panda (India), Abhilash V. (India), Shazieh Gorji (Pakistan), Roshaan Khattak (Pakistan), Syed Ali Nasir (Pakistan), Sehban Zaidi (Pakistan) // (one minute2012) Helena Alvesalo (Sweden), Fabrizio Bellomo (Italy, Ali Ahmed Brohi (Pakistan), Ana Henriques Brotas/Joana Gomes dos Santos (Portugal), Zlatko Cosic (Bosnia) // Carlos Cruz Martinez (Mexico), Josh Bricker (USA) , Bill Domonkos (USA) , George Dorobantu (Romania) , Fatima Fakih and Owen Eric Wood (Canada), Tamta Gabrichidze (Georgia), Osmara Lorena Gámez Ramírez (Mexico), Silvia De Gennaro (Italy) , Roser Teresa Gerona Ribas (Spain) , Aris Gkertsos (Greece) , Bilsu Hacar (Turkey) , Drew Hamilton (USA) , Mohammed Harb (Palestine) , Saana Inari Lähteenmäki (Finland) , Filip Jacobson (Poland) , Zikica Jovanovic (Serbia) , Ursa Kastelic (Slovenia) , George Krastev (Bulgaria) , Tammy Mike Laufer (Israel), Basir Mahmood (Pakistan) , Mikael Muraz (France), Cristina Pavesi (Italy), Diogo Pessoa de Andrade (Portugal) , Tatiana and Olga Poliektovi (Russia) , Benjamin Poynter (USA) , Roland Quelven (France), Lino Strangis (Italy), Roland Quelven (France)Karin Till (Australia) ,Myriam Thyes (Ch/Lu) , Ariadni Vezyroglou (USA) , vjsuave (Brazil), Angela Washko (USA) , Roland Wegerer (Austria) , MARIUSZ WIRSKI (Poland) , Tatyana Zambrano (Colombia) – , Monika Zywer (Poland) // (germany) Philip Matousek, Anna Porzelt, Amorea Cosmalion, Ascan BreuerNico Winz, Jonas Ungar, Nilgün Serbest & Tobias Kurtz, Sibylle Trickes, Susanne Wiegner, Maya Schweizer, Amit Epstein, Anna Hirschmann, Johanna Reich, Dina Boswank, Roland Fuhrmann Bosnia Dragana Andjeljic, Mladen Bundalo, Igor Bosnjak, Nenad Malesevic, Miodrag Manojlovic, Mladen Miljanovic, Dajan Spiric, Greece Eileen Botsford, Giorgos Dimitrakopoulos, Nikos Giavropoulos, Leonidas Konstantinidis, Yiannis Konstantinou, Ioanna Myrka, Gioula Papadopoulou, Andreas Sitorego, Margarita Stavraki, Panayota Tzamourani, George Vaviloussakis, Konstantinos Vaviloussakis, // Morehshin Allahyari, Maneli Aygani, Neda Darzi , Samira Eskandarfar, Gelare Khoshgozaran , Laleh Mehran, Payam Mofidi , Hamed Shahihi, Parya Vatankhah // Eric Esser (Germany), Jacques Faton & Alpha Sadou Gano (Belgium/Senegal), Hubert Sielecki (Austria), Kevin Ryan (Ireland), Max Hattler (Germany), Yuriy Kruchak & Yulia Kostereva (Ukraine), Joanot Cortès (Spain), Paula Noya (Spain), Henry Gwiazda (USA), Marta Azparren (Spain), Eva Olsson (Swe) , Anders Weberg (Swe), Haike Rausch & Torsten Grosch (D), Sander Veenhof (NL), Scott Stark (USA), David Anthony Sant (Australia), Heike Liss & Patrice Scanlon (USA), Ann Tracy (USA), Goran Dimic (Croatia), Cristian Chironi (Italy), Alvaro Collar (Spain), Lili White (USA) // (hiroshima) Sonia Laura Armaniaco (Italy), Maureen Bachaus (Netherlands, Brandon Bauer (USA) , Jeroen Cluckers (Belgium), Mengyu Chen ( USA) , Mark Kadota USA) , Beate Hecher /Marcus Keim (Austria) , Kenji Kojima (Japan/USA) , Maria Korporal (Netherlands) , Lin Li (HK/UK) , Paribartana Mohanty (India) , Jean Gabriel Periot (France), Lisi Prada (Spain) , Filip Gabriel Pudlo (Poland), Rrose Present (Spain) , Ausin Sainz (Spain), Emilio Ibanez Sanchez/ Lourdes Chesa Carda/ (Spain) , Paul Turano (USA), Nico Winz (France) // (iTERROR) Manuel Granados (Spain), Roland Fuhrmann (Germany), Rola Shamas (), Jonathan Johnson (USA), Daz Dizley (UK), Yaroslav Yanovsky (Ukraine)
    Christian Bøen (Norway), Matze Schmidt (Germany), Alison Carmel Ramer (USA), Pinina Podestà (Italy), Neil Ira Needleman (USA), Lisi Prada (Spain), Fran Orallo (Spain), Ahmad Nejad (), Francesca Fini (Italy), Cheryl Ann Lipstreu (France), Yuci Zhou (China), Sandra Becker (Germany), Ausin Sainz (Spain), Tashi Honnery (USA), Sean Burn (UK), Daniel Wechsler (Israel), Karl F. Stewart (Germany), Konstantinos-Antonios Goutos (Greece), Cesary Ostrowski (Poland), Corteggiani & Giraud (France), Agricola de Cologne (Germany) // Deyand Clement, Zlatko Cosic, Albert Bayona, Adrian Lis,Thomas Lisle, Mohamed Thara, Nenad Nedeljkov, Ralph Klewitz, Keaton Fox, Ronit Coulson, Marie-Suzanne Nourdin, Ekanem Oku,Dee Hood (USA) , Francesca Fini (Italy), Masa Hilcisin, WildFilm – Joke Offringa & Maria Jeronimus, Olga Guse, Roland Wegerer, Katina Bitsicas, Luca Nanini, Tim Riley & Georgia Elizey, Nacho Recio, Abdoul-Ganiou Dermani, Sandrine Deumier, Jem Raid, Marilena Karakgiozi, Giovanni Libero, Magdalena Libero, Barbara Hasenmüller, Rosemary Solimanto, Agricola de Cologne // (shoah) Steven Ausherman (USA), Agricola de Cologne (Germany), Yochai Avrahami & Karin Eliyahu (IL), Marta Azparren (Spain) , Theme Bannenberg & Nok Snel I (NL), Bebe Beard (USA), Tova Beck-Friedman (USA) , Christiano Berti (Italy) , Christophe Bisson (France), Isobel Blank (Italy), Paolo Bonfiglio (Italy) , Vanane Borian (Israel), Dova Cahan I (Israel), Marita Contreras (Peru) , Brian Delevie (USA), Konstantinos-A. Goutos (GR), Alicia Felberbaum (UK), Jenna Feldman (USA), Alessandro Fonte (Italy), Peter Freund (USA) , Ela Goldman (Israel) , Beate Gordes (Germany) , Grace Graupe Pillard (USA) , Felice Hapetzeder I (SWE), Todd Herman (USA), Istvan Horkay II (Hungary), Murad Ibragimbekov (Russia) , Arne Intveen (Switzerland) , Shelley Jordon (USA) , Mária Júdová (Czech Republik) Menachem Kaiser (USA) , Anetta Kapon (USA), Holger Kiess (Germany), Shon Kim (South Korea) , Lilia Kopac (Lithuania), Maria Korporal (NL) , Tammy Mike Laufer (IL), Dario Lazzaretto (Italy) , Heike Liss & Thea Farhadian (USA, Marcantonio Lunardi I (Italy), Marcantonio Lunardi II (Italy) , Lukas Matejka (Slovakia), Wrik Mead (Canada) , Branko Miliskovic (Serbia) , Valerio Murat and Antonio Poce (Italy) , Jay Needham (USA), Doris Neidl (Austria) , Ben Neufeld I (USA), Ben Neufeld II (USA), Brigitte Neufeldt I (Germany), Brigitte Neufeldt II (Germany) , Andrea Nevi (Italy), Miri Nishri (IL) , Cezary Ostrowski (Poland) , Paolo Ottonello (italy), Anaïs Pélaquier (France) , Jacob J. Podber (USA) , Doron Polak & Uri Dushy (IL), Isabel Pérez del Pulgar (Spain) , Roland Quelven (France) , (/) Joseph Rabie (France), Janet Riedel, Katja Pratschke, Gusztáv Hámos (DHu) , Jean-Michel Rolland (France), Isabelle Rozenbaum (France), Nathania Rubin I (USA), Nathania Rubin II (USA) , Jens Salander (SWE) , Antti Savela (SWE) , Ekaterina Shapiro-Obermair (Austria) , Elana Schwadron Minkow (IL), Daveed Shwartz (IL) , Maja Schweizer (Germany) , Deborah Sfez (Israel) , Boris Sribar (Serbia) , Roderick Steel (Brazil), Hadas Tapuchi (IL) , Rolanda Teicher Yekutiel (Israel), Thanut Rujitanont (Thailand) , Myriam Thyes (Switzerland), Angelina Voskopoulos (Greece), Daniel Wechsler (Israel) , Yonatan Weinstein (IL) , Susanne Wiegner (Germany, Mariusz Wirski III (Poland), Rachel Zaretzky (USA), Anna Zett (Germany) (shoah) // (refugee) Ulf Kristiansen (Norway) – Lisi Prada (Spain) – Irene Curik (Croatia) – Sonia Guggisberg (Brazil) – Carles Pamies (Spain) – Christian Wodstrup Christiansen (Denmark) – Hamza Kirbas (Turkey) , Zlatko Cosic (Bosnia/USA)The Unstitute (UK/Spain) – Ma Kapoka (Italy) – Kalli Paakspuu (Canada) – Susan Bruce (Australia) – Abdoul-Ganiou Dermani (Togo) – Enoh Lienemann (Germany) – Piotr Filipiuk (Poland) – Elsa Trzaska (Finland), David Gutema Gamatchis, Gabin Cortez Chance, Gabriele Stellbaum, Oksana Chepelyk, Monika Zywer, Lucija Konda Labas, Nenad Nedeljkov, Les Riches Douaniers (refugee)(Gilles Richard & Fabrice Zoll), Yovista Ahtajida (Indonesia), Selene Citron/Luca Lunardi Italy), Mohamed Thara (Morocco), Stephen Chen, Virginia Eleuteri Serpieri, Florentia Ikonomidou, Jake Martin Graves, Elena Knox, Grace Graupe-Pillard, Daniel Wechsler, Jana Wisniewski, Johannes Christopher Gérard, Mo’ Mohamed Benhadj, Daniela Lucato, Silvia de Genero, Maria Korporal, Isabel Pérez del Pulgar (Spain), Simone Stoll, Masha Yozefpolsky (Israel), Sean Burn, Sana Ghobbeh-Silvia Amancei-Bogdan Armanu, Anna Faroqui & Haim Peretz, Abe Abraham (USA) , Zaher Alchihabi (Syria) , Vito Alfarano (Italy) ,Dimitris Argyriou (Greece) , Mathilde Babo (France) , Paul Barrios (Colombia) , Boutheyna Bouslama (Tunisia) , Mike Celona (USA) , Anna Faroqui & Haim Peretz (Germany) , (Anna Faroqui & Haim Peretz (Germany) , Fu LE (France) , Reza Golchin (Iran) , Mohammed Harb (Palestine) , Barbara Hasenmüller (Germany) , Hdys (USA) , Eri Kassnel (France) , Albert Merino (Spain) , Lisi Prada (Spain) , Filomena Rusciano (Italy) , Cigdem Slankard (Turkey/USA) , Alienor Vallet (France) , Lioba von den Drisch (Germany) , Sebastian Weimann (Germany) // (refugee) Paolo Bandinu (Italy), Aline Biasutto (France) , Inês von Bonhorst (Portugal) , Agricola de Cologne (Germany), Quentin Bruno & Clé Hunnigan (Belgium), C Campos (Ruy Cézar Campos Figueiredo)(Brazil) , Cristobal Catalan (Spain) , Zlatko Cosic (Bosnia) , Manuel Granados (Spain) , Stephan Groß (Germany) , Farid Hamedi (Rohina) (Iran) –, Samantha Harvey (UK) , Beate Hecher/Markus Keim (Austria) , Paul Heintz (France) , Amir Kabir Jabari (Iran) , Haleh Jamali (UK) , Panagiotis Kalos (Greece) , Anni Kaltsidou (Greece) , Fenia Kotsopoulou (Greece) , Anna Knappe (Norway), Mariken Kramer (Norway) , Hermes Mangialardo (Italy), Miss Muffett aka Lisa Seidenberg (USA), Brigitte Neufeldt (Germany) , Marc Neys (Belgium) , Pekka Niskanen (Finland) , Nelton Pellenz (Brazil) , William Peña Vega (Colombia), Maciej Piatek (Poland) , Rrose Present (Spain) , Mauricio Saenz (Mexico) , Ausin Sainz (Spain), Ayelet Salter (Israel), Gabriele Stellbaum (Germany) , George Symeonidis, Artemis Stathakou (Greece) , Jan Szewczyk (Poland), Karin Till (Australia), Theodoris Trampas (Greece), Aliénor Vallet (France), Parya Vatankhah (Iran/France) // (adaf) Achilleas Gatsopoulos (Greece) , Dagly Zeynep (Turkey) , Jazbec Masa (Slovenia) -, Thessia Machado (Brazil) -, Vincent Gisbert (Spain) -Dimitris Papoutsakis (Greece) , Guido Salvini (Italy), Rogelio Sastre (Spain), Giorgio Constantine (Greece) // (norway) Ottar Ormstad (Norway), Ingeborg Stana (Norway), Shwan Dler Qaradaki (Norway/Iraq), Bull.Miletic (Norway) – Par Hasard, Denise Hauser (Norway), Sabina Jacobsson (Norway) – Håvard Gjelseth // (slovenia) Duba Sambolec (Slovenia) , Michelle Handelman (USA) , Ana Grobler (Slovenia) – , Liana Zanfrisco (Italy) -, Kika Nicolela (Brazil) – , Vesna Bukovec (Slovenia), Alison Williams (South Africa) , Angelika Rinnhofer (Germany) -Dominique Buchtala (Germany) – // (sweden) Dan Lestander, Elin Bruun-Nystedt, Evelina Gustavsson -, Sara Lundberg , Eva Olsson , Björn Perborg, Nina Lassila, Dana Sederowsky , Jonas Nilsson // (china) Thickest Choi, TAM Tat Wah , Ernest Fung, Ellen Pau, VJ Ferrous, ahshun aka bjornho, Kwan Sheung-Chi, Eric Siu, Chilai Howard Cheng, Forever Tarkovsky Club, Choi Sai Ho // (russia) Julia Zastava, Nikolay Kurbatsky, Olga Jitlina, Anton Hlabov , A. Ustinov ,N. Nikolaeva, Kirill Shuvalov , Masha Sha, Yuri Vasiliev , Maksim Svishev , Veronica Rudyeva-Ryazantseva // (estonia) Jekaterina Kultajeva, Kadri Erlenheim,Loore Emilie Raav, Maria Fuset, Martinus Klemet, Gerda Märtens, Mirja Majevski, Remo Randver, Stella Salumaa, Hannes Aasamets, August Sai, Oliver Laas, Hille Karm, Vladislav Knežev, Edita Pecot, Helena Bulaja, Adam Dragojevi, Toni Mestrovic, Sonja Vuk , Martina Skender, Željka Fuderer Levak, Andrea Zrno, Filip Peruzovic, Darko Fritz // (italy) Michela Formenti, Alberto Guidato, Francesco Lauretta , Adriano La Licata , Christian Niccoli, Alessandra Arnò, Elena Arzuffi, Barbara Brugola, Iginio De Luca, Maria Korporal, Sabrina Sabato, Natalia Saurin // (spain-romania) Esther Achaerandio, Izaskun Álvarez, Fernando Arrocha y Ángela Cuadra, Maite Camacho, Alberto Chinchon, Félix Fernández Fernández, Mario Gutiérrez, Sergio Ojeda, Unai Reque, Romulu Budiu, Florin Hornoiu, Ioan Plesh, Alexandru Pecican, Emanuel Tet, George Sabau, Valentin Constantin, Iosif Stroia, Viorel Simulov, Ioan Galea, Calin Man, Mihai Pacurar, Mistik & 01, Artur Ditu, DSLX, KF // (latvia) Pīteris Līdaka, Edgars Lielzeltiņš, IndriĢis Ģelzis, Jelena Glazova, Aleksandra Samuļenkova, Sinda Kārkliāa, Klāvs Mellis, Mārtiāš Ratniks, Anete Melece // (slovenia) Ana Grobler, Špela Pavli, Tomaž Furlan, Ana Čigon,, Maša Jazbec , Nataša Skušek, Sašo Vrabič, Maja Hodošček , Nika Autor // (woW) Thomas Lisle (UK), Henry Gwiazda (USA) , Ezra Wube (Ethiopia) , APOTROPIA (Italy) , Christina Lykoka (Greece) , Maurizio Sanhueza (Peru), Cody Healey-Conelly (USA) – Glitch Noir , Mladen Bundalo (Bosnia/Belgium) , Harold Charre (France), Olga Guse (Russia/Germany) , Tomislav Findrik (Croatia) , Katalina Padilla Cerro (Colombia) , Mikio Saito (Japan), Savio Leite (Brazil), Wrik Mead (Canada) , Sanglim Han (South Korea) , Peter Whittenberger (USA) , Emilia Izquierdo (UK) , Meredith Drum (UK), Daniel Zezelj (Croatia) // (spain) Marta Azparren (Spain) , Isabel Pérez del Pulgar (Spain) , Jesús de Frutos (Spain) , Francisco Brives (Spain) , claRa apaRicio yoldi (Spain) , Magali Berenguer (Spain) , Julia Juaniz (Spain) // Sylvie Denet, Marie Minot, Erwan Soumhi, Nathalie Joffre, Gérard Cairaschi, Agnès Quillet, Jonas Schloesing, Johanna Vaude, // Sigfried Bréger, Les Sœurs H // (russia)Marina Fomenko, Lyuba Sautina, Alexandra Mitlyanskaya, Anastasia Levina, Dmitry Bulnygin, Konstantin Krylovsky // (venezuela)Elena Pastor, Raúl Rodríguez, Yenimar López , Manuel Eduardo González, Andrés Rodríguez Decena , Kiari Bastardo , Abraham Araujo // Valeri Chakalov, Georgi Krastev, Viktor Petkov , Cvetan Krastev, Venelin Shurelov // (israel)Shahar Marcus (Israel ) , Moshe Vollach, Ynin Shillo , Regev Amrani , Aya Nitzan , Natali Issahary, Netzaket Ekici & Shahar Marcus // (italy)Angelica Bergamini (Italy) , Marcantonio Lunardi (Italy) , Valeria Lo Meo & Michele Manzini (Italy), Lino Strangis (Italy) , Paolo Bandinu (Italy) // (austria) WIDRICH Virgil (Austria), HAFNER Daniel and Matthias (Austria) , KRAMER Elisabeth (Austria) , SWOBODA Katharina (Austria) , KREINECKER Evelyn (Austria) , KANTER Eginhartz (Austria) // Sergio Hibrain Bañuelos (Mexico), Adán Salvatierra (Mexico), Juan Pablo Romo Álvarez (Mexico) , Erick Tapia (Mexico) , Julio Valdez (Mexico) //
    (greece) Anna Vasof (Gr/A), Alexandros Kaklamanos (Gr), Panos Mazarakism (Gr) , Yiannis Kranidiotis (Gr), Alex Karantanas (Gr) , Katerina Athanasopoulou , Vasilis Karvounis // (portugal) Marta Alvim (Portugal), Rita Macedo (Portugal), Inhabitants (Portugal), cul:pa (Portugal) // (turkey) Gökçen Dilek Acay , Orhan Cem Çetin , Ali Demirtaş , Beste Erener , Murat Germen , Çağdaş Kahriman , Tahir Ün // Eren Newell, Youki Hirakawa, Karimah Ashsdu, 6. Gianluca Abbate, Virginia Eleuteri Serpieri, , Roser Teresa Gerona Ribas (Spain), Tania DÌaz (Mexico), Ana B. / Nuno M. Pereira (Portugal). Fabrizzio Suito (Peru), Isabella Gresser (Germany), Melinda Sefcic (Croatia) // (india) Ansuman Chakraborty (India), Madhuja Mukherjee/ Epsita Halder (India), Utsab Chatterjee (India), Sudipto Basu, Chandan Biswas, Nilim Bose, Laboni Chatterjee, Bappaditya Das (India) // Gianluca Abbate (IT), Cerezo Azahara (SP), Panagiotis Tomaras (GR), Neno Belcev (BU), Maria Fernanda Bertero (EC), FIELD (UK), Thomas Valianatos (GR), Giada Ghiringhelli (CH/UK) // (coff) Roman Mokrov, Haim Sokol, Marina Chernikova, Alexandra Mitlyanskaya, Pask D’Amico, Ben Oren, Yuliya Lanina, Anno Bergmann, Paul Freeman, Nadine Arbeiter, Shon Kim, 8. Mauricio Sanhueza, ,Tommi Matikka, Neno Belchev / (cambodia) Sopheak Sao (Cambodia), Molyka Bin (Cambodia) , Nico Mesterham (Cambodia) , Sopheak Sao (Cambodia) // (lebanon) Simo Ezoubeiri (Morocco) , Mariam Agha (Lebanon) , Jackie Salloum (Palestine( , Naji Abu Nowar (Jordan) , Michelle Medina (Morocco) ,
    (sweden) Radmila Knezevic, Dorna Aslanzadeh, Eva Olsson, Sweden , Anders Weberg, Sweden , Nina Lassila, Caroline Näslund, Sweden , Rasmus Albertsen, Sweden, Jonas Nilsson, Sweden
    Riccardo Muroni, Jan Brand, Ines von Bonhorst // (poland) Urszula Kluz-Knopek (adija), Krzysztof Kuźnicki -, Dominik Pabis , Kamil Smuga – Alicja Zebrowska, Antoni Karwowski ,
    Julia Zastava, Nikolay Kurbatsky, Olga Jitlina, Anton Hlabov,Andrey Ustinov ,Natalia Nikolaeva , Kirill Shuvalov , Masha Sha, Maksim Svishev , Veronica Rudyeva-Ryazantsev
    (finland) Timo Bredenberg, Eero Yli-Vakkuri , Alexandra Smirnoff , Outi Heiskanen , Liisa KulliMäki , Paula Lehtonen, Tiina Lillack – // (south africa) Khanyisile Mbongwa (RSA), Mandilakhe Yengo (RSA), Ananda Fuchs (RSA), Jeanette Ginslov (RSA) / (chile) Esteban Cabezas & Joaquín Fernández, Rafael Guendelman, TERROR (Francisco Schultz, Rodrigo Dueñas), Constanza Gazmuri, Macarena Molina, Bernardita Bennett, Luis Hermosilla, 8Francisco Schultz // Gustavo Galuppo , Marcela Rivera, Gabriela Alonso, Ricardo Rojstaczer, Silvio De Gracia // (armenia) Ahmad Nursalim , Alltogetha Collective Video , Ari Dina Krestiawan, Davit Kareyan , Diana Hakobyan ,. Gagik Ghazareh, Gayane Yeghiazarian , Sona Abgarian , Sonia Balassanian , Tigran Khachatrian , Vahram Akimian, Yegiazar Movsisyan // (argentina) Melisa Aller (Argentina), Julieta Anaut e Ignacio Laxalde (Argentina) , Alejandro Borsani (Argentina), Tomás Frezza (Argentina) , Carolina Gori (Argentina), Luciano Rojas Lucca (Argentina) – , Alejo Maglio (Argentina) , Ignacio Masllorens (Argentina) , Tadeo Muleiro (Argentina), Javier Olivera (Argentina), Paulo Pécora (Argentina), Ignacio Violini Rebollo y Daniela Medina Silva (Argentina) , Celeste Rodríguez (Argentina) // (Cinematheque) – (Cinema A – Summerfestival 2002) – Agricola de Cologne, Michael Bryntrupp, Doron Golan, Fernando Llanos, Christina McPhee, Toni Mestrovic, Seth Thompson, Melissa Ulto // (Winterstream 1 2003) – Marc Lafia, Michael Alstad, Alvin Soon, Sukaimi Sukri, Raphael Lyon, Irene Coremberg, Patricia Erbelding, Annette Weintraub, Vadim Bernhard // (Winterstream 2 2003) – Jody Zellen, Carla Della Beffa, Michael Szpakowski, Guillaume Dimanche, Emilie Pitoiset, Pascal Bruandet, Mona Vatamanu, Eunjung Hwang, Elena Cologni, Judson Wright, Gabriel Otero, Bulent Bas, ERP // (Cinema_B) – (1) Daniel Vratzki/Isabel Jenniches, Oswaldo Cibils, Malte Steiner, Everson Godinho, Michael Szpakowski, Miklos Legrady, Melissa Ulto, Mogens Jacobsen, Marina Cerbarini, Meto Angelovski, Christian Bermudes, Laurel Beckman // (2) Avi Rosen, Lane Last, Lasse Raa, Raul Manrupe, Ari van Schutterhoff, Julie andrejev, David Crawford, Lucasz Lysakowski, Tania V, James Ford, Maggie Montgomery, Doron Golan // (3) Chiara Passa, Adriana Sassali, John Belucci, Thierry Bregaint, Claudia Sohrens, Rachel dobbs, Adrian Miles, Razvan Ion, Ricardo Mbarak, Gabriel Otero // (4) Agricola de Cologne, Marcello Mercado, Mica Scalin, Kevin Hamilton, Cinzia Cremona, Spaceanus, Dana Cooley, Alyssa

    130 (soundobjects) Andrew Burrell (Australia), Martin J. Callanan (UK), Chad Eby (USA), Heloisa Escudero (Brazil), Timo Kahlen (Germany), Jesse La Flair (USA), Dario Lazzaretto (Italy), Matt MacKisack (UK), Paul Magee (UK), Dan Mikesell (USA), Jeff Morris (USA), Jay Needham (USA), Sean O’Neill (USA), Dmitry Strakovsky (USA), tobias c. van Veen (Canada)
    (soundlab 1) Wittwulf Y Malik, Remigio Coco, Judson Wright, NOTUS, Ludovic Guerry, rüdiger schlömer, Pawel Janicki, Abinadi Meza, Caroline de Lannoy, Toni Mestrovic, Kenji Siratori, Mark Kammerbauer, Adam Overton, TACTICAL20, Robert Ciesla, Kirsten Reese, Le Tuan Hung, Ros Bandt, Wolfgang Menzel, nick barker & r. jacobs, David McCallum, John Plenge // (soundlab 2) Peter Prautzsch, Caroline de Lannoy, Serge Smilovich, Eduardo P. Carlson, Benjamin B. Kinsley, Marcello Mercado, Simon Longo, Ludovic Guerry, Catherine Clover, Lee Welch, Matt Rogalsky, Arie v. Schutterhoef, gregory chatonsky, Cezary Ostrowski, N. Barker & R Jacobs, Nicholas Ruiz III, ricardo m. zuñiga, Hervé Constant, Trevor Thomas, Oren Ben Yosef, Miika Nyssönen, Darko Vuckovic, Ch. & W. HENG, Jennifer H. DeFelice, Trond Lossius, AGGTELEK, Abinadi Meza, Future Remix, mutantlab, B. Suter & R. Bauer, Colin Black, KPHB, Helga’s Ephemeris, Maria Blondeel, Le Tuan Hung, yosuke hayashi, Jonathan Cardillo, Maral Yakshieva, HarS, Alexander Kharkovsky, Les Riches Douaniers, (((controller-band, Gildardo Cruz Rojas, Alfredo R. Castruita, Igor Baskin, Jeanne Fremaux // (soundlab 3) (Canada) Anna Friz and Annabelle Chvostek, Carrie Gates, Max Haiven, Tobias Van Veen, John Vaughn, Esther Bourdages, IBU, Tomas Phillips and Dean King // (Chile) Luis Barrie, Claudio Fernandez Sini, Foro de Escritores, Radio Ruido, Ensemble Majamama, Mario Soro, Andres Torres, Pintor Z, Ephemeral collective of sound art, 
Felipe Otondo, Raúl Díaz Ojeda & Fernando Godoy, Claudio Fernandez Sini, Alejandro Albornoz, Mónica Bate, Pablo Schalscha, Federico Schumacher Ratti, Felipe Cussen, Gregorio Fontén, RadioRuido.2, Mario Z, Bárbara González Barrera, Christian Delon, Renzo Filinich, Rainer Krause // (Australia) Thomas Reiner, Sebastian Tomszak, Robert Sazdov, Lawrence English, Somaya Langley, Stephen Gard //(Germany) F.I.M. (Free improvised music cologne/ Nobert Zajac (voc), Matthias Kaiser (violin), Frank Bersziek (sax, basscl), Michael Haverkamp (sax, perc), Karl Kruetzmann (fl, tr, piano), Joerg Koenig (git), Axel Hoeptner (piano), Frank Homburg (sax), Wolfgang Simmons (git) , soundso – Bettina Wenzel, Brigitte Kuepper, Norbert Zajac, Peter Wolf (all vocal), Ensemble All-Tag – Frank Bersziek (sax, bcl), Konrad Doeppert (analogsynth, objects), Matthias Kaiser (violin), Joerg Koenig (git) – Doppelpluss – Brigitte Kuepper (voc/tb/div), Wolfgang Simons (git/sax/div), Konrad Doeppert (synth/perc/div), Peter Wolf (voc/perc/div) // (South Africa) Brendon Bussy, Garth Erasmus, Neo Muyanga, James Webb & James Sey, James Webb, Righard Kapp, Brydon Bolton, Julian Jonker // (Spain) Coeval (Madrid), Xabi Erkizia (Basque Country), Roc Jiménez (EVOL) (Barcelona), Feran Fages (Barcelona), Rubén García (Valencia), Antonio Garcia de la Torre, Juan Carlos Carazon, Pierre Elie Mamiou, Juan Manuel Ruiz, Juan Antonio Lleo // – (New Zealand) – Antony Milton, Joyoti Willie, Adam Willetts, Audible 3, Tim Coster // (NOrway) Janek Schaefer, Miha Ciglar, Antti Sakari-Saario, Pierre Proske, Kristin Norderval // (USA) Glenn Bach, Thanos Chrysakis, Le Kwang Goh, Neil Jendon, John Kannenberg, David McKenzie, Malte Steiner // Gina Valenti, jean-françois flamey, David R. Mooney, John Plenge, PRISM/lars nagler, John E. Bower, Michael Yuen, Pete Stollery, Tae Hong Park, Suguru Goto, N. Barker & R.Jacobs, Li-Chi Hsieh, Hervé Constant, Eldad Tsabary, Caroline de Lannoy, eduardo paz carlson, A.Andric & I.Vasiljev, Natalie Bewernitz + Marek Goldowski, CARLO FATIGONI, Annie Abrahams & Jan de Weille, Ricardo Miranda Zuñiga, Damian Stewart, Darko Vuckovic, Tsila Hassine & Alejandra Perez Nunez (aka Elpueblodechina), Le Tuan Hung, Les Riches Douaniers, Miha Ciglar, Owen Plotkin, meta, Colin Black, Cynthia Payne, Carl Priestly, popcrash, Till Nikolaus v. Heiseler, Fabio Paolizzo, Pablo Bas, Khaled Sabsabi, Mira Burt-Wintonick // 138 (soundlab 4) Ailis Ni Riain, Al Larsen, Alex Hetherington, Alexander Kharkovsky, Andreja Andric, Aniruddha Dutta, Arcanum – Alan Lechusza, Audhild Dahlstrom, audio_z (Tautvydas Bajarkevicius), Back Ted N-Ted aka Ryan Breen, Becoming Animal, Bibi Calderaro, BrailleBones aka A.Desjardins, Bronwen Casson, Caroline de Lannoy, Catherine Clover, Chelsea Cargill, David Chesworth/Sonja Leber, Chris Bors, Dario Lazzaretto, David Chesworth/Sonja Leber, David Kasdorf, Dawn Salvia, Debashis Sinha, Debra Petrovich, Dorsey Dunn, Donald Bousted, Duncan Whitley, Eldad Tsabary, Emily Lutzker, Elicheinfunzione – Davide Fabbri, Federico Fronterrè, Fernand Fernandez – Thomas Michalak, Flow Ir In, Francis Heery, G.H. Hovagimyan & Peter Sinclair, Gintas K, Gregory Chatonsky, Gregory Lasserre & Anais met den Ancxt, Grit Ruhland, Heloisa Escudero, Herve Constant, hp.stonji (hans platzgumer &jens döring), Isabel Arevalo, Jackie Bruce, Jacqueline Then, Jake Whittaker, James Kelly, Jared Dunne/Meloday, Janek Schaefer, Jason Freeman, Jeff Morris, JEFF THOMPSON, Jenni Meredith, Jeremy Hight, Jessica Curry, Jim Barrett (aka NaDa BaBa), John Maxwell Hobbs, Josh Goldman, Jouni Tauriainen, 80juan80 – Juan Kasari, Kari Besharse, Kazuo Kawasumi, Kenji Siratori, Khaled Sabsabi, Kyong Mee Choi, Le Lavatrici Rosse, Le Tuan Hung, Leandro Barzabal, Les Riches Douaniers, Linda Rae Dornan, Liu Tsui-Lun, Luigi Mastandrea, Luis Coronado, Lukas Fütterer, Luz María Sánchez, Malte Steiner, Marco Puccini (OTO) + virgilio VJ, Markus Decker/Wolfgang Fuchs, Martin John Callanan, Martin Stig Andersen, Martin Aaserud, Matt Dotson, Matthew Giraudeau, Matthew MacKisack, Mattyo Ostrowski, Mauro Arrighi, Mental Youth aka Robert Kroos, Meri von KleinSmid, Michael Beijer, Michael Pounds, Mike McFerron, Mikhail Karikis, Mira Burt-Wintonick, N.B.Aldrich & Zach Poff, Neil Kaczor, Neil Rose, Olaf Hochherz, Panayiotis A. KOKORAS, Paul Devens, Paul Jamrozy – Satellitic, Paula Roush, PAULO HENRIQUE, Peter Prautzsch, Peter V. Swendsen, Peter Wadham/Susannah Brown, Phivos-Angelos Kollias, Raphael Lyon, Rich Bitting, Rie Nakajima, RijN – Walter van Rijn, Robert Rudolf, Ronald J. Herrema, Rovar17, Sara Ayers, Sara Lenzi, Satoshi FUKUSHIMA, Savvy Krajcek, Scott F. Hall, Sean O’Neill, Shane Wilson aka Deciduous, Shirley Wegner, Simon Whetham, SonicTrain (Koji Kawai, Rui Ogawa, and Kenya Kawaguchi), Stefano Pasquini, Stefanos Pavlakis, Stephanie Loveless, Suguru Goto, tarofonika aka Rick Foot, Tetsuya Umeda, tinydiva aka Margaret Jameson, unclejim – David Goard & Rob Robinson, Volker Hennes, William Fowler Collins, Wolfgang Peter Menzel, Yuichi Ito // 188 (soundlab 5) 4th World Orchestra, Mauro Arrighi, Tautvydas Bajarkevicius, Nat Bates, Andrea Callard, Bronwen Casson, Budhaditya Chattopadhyay, Matthew Claire, Jessica Curry, Martin Desloovere, Paul Devens, Marcin Dopieralski, Dorsey Dunn, Jared Dunne, Chad Eby, Edward Ficklin, Satoshi Fukushima, David Goard (unclejim), Ido Govrin, Scott Hall, Le Tuan Hung, Zoe Irvine, Margaret Jameson, Sirpa Jokinen, Leonel Kaplan, Jane Fenton Keane, Elsa Lankford, Dario Lazaretto, les riches douaniers, Matt MacKissack, Isabelle Mairiaux, Wittwulf O.Malik, John Maters, Jenni Meredith, David Mooney, Jeff Morris, Monica Ong, Jo Pearson, John Plenge, Ailis Ni Riain, Roland Roos, Benjamin Rossignol, Khaled Sabsabi, Mukherjee Sayandeb, Janek Schaefer, Yolanda Spinola, Aleksei Stevens, Eldad Tsabary, Yohann Walter, Simon Whetham, Robyn Yost
    (soundlab 6) Erfan Abdi (Iran), Adern X (Italy), Rodolphe Alexis (FR), Marco Albert (IT), Jorge Antunes (BR), Gastón Arévalo (UY), Oliver Augst & Jessika Ferriol (GER), Elise Baldwin (USA), André Bartetzki (Ger), Adam Basanta (Ca), Gennaro Becchimanzi (IT), Hans Bernhard (A), Max Biasoni (IT), bleedingboy (PH), Sean Burn (USA), Joe Leo Cantrell (USA), Osvaldo Cibils (Uruguay), Alfonso Carrasco Martínez (MX), Jen-Kuang Chang (TW), Efthymios Chatzigiannis (GR), Curt Cloninger (USA), Lin Culbertson (USA), Andre Democ (SK), Paul Devens (B), Dezroyadam (Turkey), David van Dokkum (USA), Robert Dow (USA), Dorsey Dunn (USA), Heloisa Escudero (Brazil), Xerex C.Fang (Taiwan), Flow in (UK), Luca Forcucci (IT), Satoshi FUKUSHIMA (Japan), L. Gaab (USA), garlo (F/CA), Erin Marie Gee (CA), Cynthia Gomez (Ar), Matt Griffin (USA), Henry Gwiazda (USA), Pieter Gyselinck (B), Susan Wishart Halawi (Aus), Scott F. Hall (USA), Alex Hetherington (UK), Thomas HILBERT (F), Jeremy Hight (USA), Richard Higlett (UK), FU FAN HSU (China), Infrason (IT), Yuichi Ito (Japan), Max Jacob (Ger), Claudio Jacomucci (IT), Sirpa Jokinen (FI), Bobby Jones (CR), Markus Jones (UK), Bernadette Johnson (CH), Timo Kahlen (GER), sibyll kalff/missippi goddamn (GER), Thanasis Kaproulias | Novi_sad (GR), Koji Kawai (Japan), Chris Kaczmarek (USA), Noema Khepry (USA), Andras Kiss (HU), Meri von KleinSmid (USA), The Voloume (UA), Pavel Kopecky (CZ), Bart Koppe (NL), Rainer Krause (Chile), Marco Lampis (IT), Dubravko Lapaine (CR), Al Lefebvre (CA), Daniel Lercher (A), Jessica Leza (USA), Gianluca Licciardi, (I), Jesus Lopez-Donado (VE), Edwin Lo (China), Kevin Logan (UK), Jarryd Lowder (USA), Sergio Luque (MX), Wittwulf Y Malik (GER), Aymeric Mansoux (FR), John Maters (NL), Wolfgang Peter Menzel (SWE), Luc Messinezis (Greece), Gurkan Mihci (Turkey), Mise en Scene (Israel), ANTON MOBIN (F), Satoshi Morita (Japan), David Mooney (USA), Sayandep Mukherjee (India), Agoston Nagy (HU), Joseph Nechvatal (FR), Meri Nikula (FI), Rudi Punzo (IT), Kalman Pongracz (HU ) Rovar17, Graham Phillips (UK), Per Platou (NO), Rebekkah Palov (USA), Antonella Pintus (IT), Giuseppe Pradella (IT), Debra Petrovitch (AU), RJean-Philippe Renoult (FR), Marko Ritosa /Ritosha/ (CR), Ann Rosén (SWE), Jedrzej Rusin (POL), Janek Schaefer (UK), Joan Schuman (USA), Ashley Scott (AU), Koichi Shimizu (Japan), Alexander Sigman (GER), Yolanda Spínola (ES), Peter V. Swendsen (USA), Jenny Spiers (AU), Annemarie Steinvoort (NL), Joe Stevens (UK), Lauren Sopher (USA), Mørk Skog (HU), Sarah Layne Soriano (USA), Adam Stansbie (UK), Morgen Franzjoseph Stary (USA), Tobias Thiele (GER), Michael Trommer (CA), TZ/X – Zoltán Tonka (HU), unclejim (UK), Juha Valkeapää (Fi), Corsin VOGEL (SWItzerland), Jan de Weille (NL), xxxxx/Martin Howse (UK), Vladimir Zykov (USA), : zheimeer aka Adrian Zalewski (PL) // 106 (soundlab 7) Adern X (Italy), Alessandro De Caro (Italy), Anvil and Stirrup (aka Antti Sakari Saario and Iain Armstrong), Mario Asef (Argentina), Stephen Ausherman (USA), Dean Bagar (Croatia), Tautvydas Bajarkevicius (Lithuania), Gaia Bartolini (Italy), Adam Basanta (Canada), Gennaro Becchimanzi (Italy), Vincent Bergeron (Canada), Marcus Beuter (Germany), Manuella Blackburn (UK), Jason Bolte (USA), Brigid Burke (Australia), Guiseppe Cantelmo (Italy), Eduardo Paz Carlson (Uruguay), Ivan Carreno (Spain), CAYCEPOLLARD (Brazil), Hunter Cole (USA), José Collazo Méndez (Spain), Jay Critchley (USA), Bartira de Sena e Souza (UK), Paul Devens (NL), Craig Dongoski (USA), Marcin Dopieralski (Poland), Matthew Dotson (USA), Dario Elia (Italy), Jeanne Fremaux (Croatia), Satoshi Fukushima (Japan), Matt Griffin (USA), Peter Gyselinck (Belgium), Scott Hall (USA), Le Tuan Hung (Vietnam), Brenda Hutchinson (UK), Yuichi Ito (Japan), Edorta Izarzugaza Barrena (Spain), Paul Jamrozy (UK), Stefan Jürke (Germany), Timo Kahlen (Germany), Sybill Kalff (Germany), Lionel Kaplan (Argentina), Koji Kawai (Japan), Lewis Kaye (Canada), Jerry King Musser (USA), Andras Kiss (Hungary), Piphos Kollias (Greece), Pavel Kopecki (CZ), Tilman Künzel (Germany), Marco Lampis (Italy), Dario Lazaretto (Italy), Philipp Andrew Lewis (USA), Signe Liden (Norway), Owen Lloyd (USA), Edwin Lo (Hongkong), Jesus Lopez (Venezuela), Malcom Litson (UK), Wittwulf Y Malik (Germany), Philip Mantione (USA), Javier Martínez (Spain), Luigi Mastandrea (Italy), Miguel Maters (NL), Natalie McQuade (Australia), Wolfgang Menzel (Sweden), Johnny Milner (Australia), Mondual (Turkey), David Mooney (USA), Alexander Mouton (USA), Luke Munn (New Zealand), Meri Nikula (Finland), Michael James Olson (USA), Ufuk Onen (Turkey), Ed Osborn (USA), Cesary Ostrowski (Poland), Carl Palme (Germany), Rebekkah Palov (USA), Stephano Pasquini (Italy), Alberto Picciau (Italy), Per Platou (Norway), Rudi Punzo (Italy), Sol Rezza (Mexico). Ann Rosen (Sweden), Benjamin Rossignol (USA), Antonio Sassu (Italy), Günther Schlienz (Germany), Alexander Schubert (Germany), Ashley Scott (Australia), Johannes Sistermans (Germany), Matthew Sochocki (USA), Sarah Soriano (USA), Yolando Spinola (Spain), Bijing Zhang (China), Morgan Stary (USA), Katrin Stumreich (Austria), Debra Swack (USA), Justin Thompson (USA), Zoltan Tonka (Hungary), John Transue (USA), Antonia Valero (Spain), Hsiao-Lan Wang (Taiwan), Wonderfeel (Australia), Adrian Zalewski (Poland) // 72 (soundlab 2016) Hilda Daniel (Singapore), Elizabeth Wood (Canada), Jing Yyu (South Korea), Cezary Ostrowski (Poland), Kristopher Reeder (UK), Pit Molling (Germany), Martin Klusák (Czech Republic), Yaniv Kuris (Israel) , Music For Installations/Pieter Gyselinck , Marcus Beuter (Germany) , Panayiotis Kokoras (Greece) , Nigel Tan (Singapore) , ERIZONTE (Spain)-, Christine Renaudat (France), Edmar Soria (Mexico) , Wonderfeel (Australia) & Antonio Testa (Italy) , Mr.Arnont (Thailand) , Ayse Kucuk (Turkey) , François Dumeaux (France) , Yuko Katori (Japan) , Luigi Console (Italy), Pierre-Luc Senécal (France) , Mark Richard Vernon (UK)-, Dario Lazzaretto (Italy),. Caroline de Lannoy (Belgium) , Theme Bannenberg & Nok Snel (NL) , Adrian Zalewski (zheimeer) (Poland) // (soundlab 2018) Amelia Marzec (USA), Caitlin Foley & Misha Rabinovich (USA), Four Lines (Georgia), Wilson Butterworth (USA), Meri Nikula (Sweden), Marc Lee (Switzerland), Le Tuang Hung (Vietnam), Bambang Dwiatmoko (Indonesia), Daniel Bargach Mitre (Bolivia), Lorenzo Fiduccia (Italy), George Cloke (UK), Ximena Alacron (Norway), Scott Sherk (USA), Siou Ming Wu (Taiwan), Paolo Pastorino (Italy), Stephen Bradley (USA), Sonia Guggisberg (Brazil), Harai Izenberg (Israel), Jere Ikongio (Nigeria), Sarah Quazzani (France), Nicole L’Huillier (USA), Kanwal Tariq (Pakistan), Simon Hutchinson (USA), Adam Stanovic (UK), Brad Carlisle & Angelica Clendering (USA), Ben Skea (UK), Paola Santillan (Canada), Ryan Hoover (USA), Bernhard Wöstheinrich (Germany), Tomas Laurenzo (UK), Tim Howle & Paul Dibley (UK), Wayne Clements (UK), JAime Yakaman (Spain), Marco Stefanelli (Italy), Timo Kahlen (Germany), Marcellina Wellmer (Germany), Edward Morin (USA), Laura Netz (UK), Tom Bogaert (Switzerland), Scott Hall (USA), Aaron Oldenburg (USA) // (soundCOLLECTIVE Chile 2018) Ephemeral collective of sound art, Felipe Otondo, Raúl Díaz Ojeda & Fernando Godoy, Claudio Fernandez Sini, Alejandro Albornoz, Monica Bate, Pablo Schalsch, Federico Schumacher Ratti, Felipe Cussen, Gregorio Fontén, RadioRuido.2, Mario Z, Barbara González Barrera, Christian Delo, Renzo Filinich, Rainer Krause

    Yael Kanarek (USA), Jody Zellen (USA), Doron Golan (USA/Israel), Jacki Danielchuk (USA), Ian David Aronson (USA), Marilyn Watelet (Belgium), Giacomo Verde (Italy)
    Toni Mestrovic (Croatia), Fernando Llanos (Mexico), Patrick Lichty (USA), Eldar Karhalev (Russia), Atle Barcley (Norway), Jaka Zelesnikar (Croatia), George Alamidis (USA)
    Leander Seige (Germany), Roman Minaev (Germany), 80/81 (Italy), Brooke A.Knight (USA), Yifat Gat (Israel), John Cavendish (UK), Christina McPhee (USA), sfear bebopanaut (USA)
    Digital Sisters Indeed (Italy), Trebor Scholz/Carol Flax (Germany/USA), Wolf Kahlen (Germany), WOWM.org (Croatia), Marek Gibney (Germany), OXIMORIS, Armelle Aulestia (France)
    Tiia Johannson (Estonia), Nicole Stenger (USA), Olga Kisseleva (France), Alexandra Globokar (Croatia), Robert F. Krawczyk (USA), MEZ [mary-anne breeze] (Australia)
    Ashley Holmes/Matthew Hawker (Australia), Rafael Lozano-Hemmer (Mexico), Maya Kalogera (Croatia), The Red Team (USA), Myron Turner (USA), Calin Man (Romania), j.t.wine (Germany/USA), Tamara Lai (Belgium), Xavier Cahen (France), Victor Vina (Brazil), Tjader Knight.Inc (Finland), Jader Rosa (Brazil), Coniglioviola (Italy), Andrea Polli (USA), Avatar Project (Italy), Lane Last (USA), Frieder Rusmann (Germany) Pedro Fernandes (Brazil), Simon Norton (UK), Robert Kendall (USA), Barry Smylie (Canada), Sergio Maltagliati (Italy), Isabella Bordoni (Italy), Nicolas Clauss (France), Gregory Chatonsky (France), Cendres Lavy (France), Christophe Bruno (France), Pascale Gustin (France), Erational (France), Antoine Schmitt (France), Xavier Malbreil (France), Julie Morel (France), Thierry Vendé (France), jimpunk (France), Joseph Rabie (France), Stéphan Barron (France), Emilie Pitoiset (France),Fred Fenollabbate (France), Patrick-Henri Burgaud (France), FiLH (France), Xavier Leton (France), Cecile Babiole (France), Christophe Bruno (France) , jimpunk (France), Pascal Nieto (France), Ulrich Mathon (France), Nathalie Brevet/Hughes Rochette (France), Michael Sellam (France), Bobig (France), Gilles Balmet (France), Pascal Bruandet (France), Blue Screen (France), Pauline Desormière (France), Les Riches Douaniers (France), Gérard Dalmon (France), Bruno Samper (France), Oliver Auber (France), Vincent Makowski (France), Xavier Makowski & Aurélie Peyron (France) // Sylvestre Evrard (France), Philippe Bruneau (France), Cathbleue (France), Annie Abrahams (France), Valery Grancher (France), Grégoire Zabé (France), Xavier Pehuet (France), Clement Charmet (France), Ricardo Mbarkho (France), Cathbleue & Picabiette (France), Annie Abrahams/Clement Charmet (France), Maurice Benayoun (France), WEWEJE (France), David Guez (France), v.n.a.t.r.c.? (France), Armelle Aulestia (France), 20000 Volt (Italy), Caterina Davinio (Italy), Carla Della Beffa (Italy), Mauro Ceolin (Italy), Bugz – Lucilla Loddi (Italy), ego (Italy), Chiara Passa (Italy), Domiziana Giordano (Italy), dlsan (Italy), Pino Boresta (Italy), Domenico Olivero (Italy), Speranza Casillo (Italy), Francesca di Gregorio (Italy), Gruppo A12 (Italy), Carlo Zanni (Italy), ctrl (Italy), Nicola Tosic (Italy), Limiteazero (Italy), Agnese Trocchi (Italy), Clockworker Nik (Italy), Marcello Mercado (Italy), UsineDeBoutons (Italy), Enrico Tomaselli, (Italy), Alessandro Piana Bianco (Italy), Marco Cadioli )Italy), Blogwork/Venice Biennale (Italy), Marina Zerbarini (Argentina), Ana Maria Uribe (Argentina), Paula Cordova (Argentina), Juan Manuel Patiño (Argentina), Gabriel Otero (Argentina), Irene Coremberg (Argentina), Indira Mariam Montoya (Argentina), , Robert Echen ((Argentina), Dina Roisman (Argentina), Virginia Buitron (Argentina), Muriel Frega (Argentina), Andamio Contiguo (Argentina), Ricardo Miranda Zuñiga (Nicaragua), Jesus Macarena-Avila (USA), Paco F. Parado (Mexico), Humberto Ramirez (Chile), Eduardo Navas (Chile), Juan Devis (USA), Alvaro Aardevol (Spain), Enrique Radigales )Spain), Antonio Alvarado (Spain), On Air (Spain), santo_file (Spain), Julian Alvarez (Spain), Mashica (Spain), Clemente Padin (Uruguay), Marcelo Frazão (Brazil), Fernando Rabelo (Brazil), Regina Célia Pinto (Brazil), re:combo (Brazil), Lucia Leão (Brazil), Joesér Alvarez (Spain), Andrei Rubina Thomaz (Brazil), Jorge Luis Antonio (Brazil), Marco Casado (Brazil), Arcángel Constantini (Mexico), Cindy Gabriela Flores (Mexico), Fran Ilich (Mexico), Ivan Monroy-Lopez (Mexico), Ricardo Rendon (Mexico), Antonio Mendoza (Mexico), Ivan Abreu (Mexico), Raul Ferrera-Balanquet (Cuba), Yucef Merhi (Venezuela), Claudia Tribin (Colombia), Bela Rosemberg (Colombia), Liliana Molina Moreno (Colombia), Guerrera del Interfaz (Spain), Christian Oyarzún (Chile), Isabel Aranda Yto (Chile), Sachiko Hayashi (Japan/Sweden), David Clark (Canada), Jillian McDonald (Canada), Agence Topo (Canada), Thomson & Craighead (UK), Gair Dunlop & Dan Norton (UK), Babel (UK/Canada), Michael Szpakowski (UK), Enrique Radigales (UK/Spain), Roxanne Wolanczyk (USA), Redcaiman (USA), Nathan Martin, Tyler Jacobsen & Todd Willey (USA) // Jonah Brucker-Cohen (UK), Adele Prince/Edward Hill (UK), Dimitre Lima (Brazil), Marcus Neustetter (South Africa), Nicolas Economos (USA), Reiner Strasser (Germany), Nadja Kutz und Tim Nikolai Hoffmann (Germany), Jens Sundheim (Germany), Sascha Büttner (Germany), Bernhard Reuss (GermaNY9; Martin Mittelmeier (Germany), kyon (Germany), Per Pegelow (Germany), Franz Alken (Germany), Ralf Hellmann (Germany), Joern Ebner (Germany), Thomas Tirel (Germany), Stephan Hager (Germany), Malte Steiner (Germany), AmbientTV (UK), Johannes Auer (Germany), Agricola de Cologne (Germany), Yvonne Martinsson (Sweden), Eric Sandellin (Sweden), Magnus Torstensson (Sweden), Tiia Johannson (Estonia), Raivio Keelomes (Estonia), Dagmar Kase (Estonia), Erkki Kirjalainen (Finland), Paivi Hintsanen (Finl#nd), Thomas Petersen (Denmark), Mark Polishook (Denmark), Peter Lind (Denmark), Marianne Holm Hansen (Denmark), Arne Rygg (Norway), Lisa Rosenmeier (Denmark), Eva Sjuve (Norway), Jørgen Larson (Norway), Bjørn Wangen (Norway), Lars Vilhelmsen (Denmark), Rakel Meyers & Raul BB (Spain), Maite Camacho (Spain), Karla Brunet (Brazil), Dante Smirnoff (Brazil), Stefanie Alice Vandendriesche (Spain), Un Mundo Feliz (Spain), Nancy Mauro-Flude (Australia), Kirsty Boyle (Australia), Maria Miranda & Norie Neumark (Australia), JASON SWEENEY (Australia), Luke Duncalfe (Australia), Komninos Zervos (Australia), Lisa Cianci (Australia), Lisa Gye (Australia), Francesca da Rimini (Australia), Mireille Astore (Australia/Lebanon), Melissa Rackham (Australia), Adam Nash/Mami Yamanaka (Australia), Geniwate (Australia), Robert Finder (Australia), John Johnston (Australia), May Trubuhovich (Australia), Winston Yang (China), 8gg.com (China), Kenji Siratori (Japan), Eric van Hove (Belgium), Roopesh Sitharan (Malaysia), Nazrin (Malaysia), Wirecrossing (Singapore), Tsunamii.net (Singapore), Post-Exile Collective (Pakistan), Sarawut Chutiwongpeti (Thailand), Downwind Productions (India), Shilpa Gupta (India), Shirin Kouladjie (Iran), Gita Hashemi (Iran), Haleh Niazmand (Iran), Avi Rosen (Israel), Tamar Schori (Israel), Gair Dunlop (UK), James Robert Ford (UK), STANZA (UK), Jess Loseby (UK), Susan Collins (UK), Patrick Simons (U), Dan Norton (UK), Marc Garrett (UK), Ruth Cathlow (UK), Sarah Doyle (UK), Kate Southworth (UK), Furtherfield (UK), Brian Routh (UK), Stephen Bossonet (UK), Michael Szpakowski (UK), Ken Davidson (UK), TalkingBirds (UK), Oliver Flexman (UK), Adele Prince/Edward Hill (UK), Conor McGarrigle (Ireland), Nick Barker (UK), Jane Wingfield (UK), Beverly Hood (UK), Dennis McNulty/Cliona Harmey (UK), M Takeo Magruder (UK), Katrina McPherson and Simon Fildes (UK), Cliona Harmey (UK),laurie halsey brown (Netherlands) // Nanette Wylde (USA), Michael Kargl aka Carlos Katastrofsky (Austria), JanedaPain/Jane Crayton (USA), Rodrigo de Toledo (Brazil), Emilio Jiménez Sánchez (Mexico), Andreja Andric (Serbia), Kathrin Kur (Germany), Andrea Polli (USA), Nicole Lawter (UK), Ian Flitman (UK), Speranza Casillo (Italy), Marc Lee (Switzerland), Sandra Crisp (USA), Beat Suter and René Bauer (Switzerland), Sue Huang (Hongkong), Fabian Giles (Mexico), Gast Bouschet (Belgium), VALENTIN CHINCISAN (Romania), Pat Badani (USA), Fanny Aboulker (France), Randy Adams aka runran (Canada), Tauvydas Bajarkevicius (Lithuania), Raheema Beegum (India), JR Carpenter (Canada), Antony Carriere (USA), Dylan Davis (Australia), Ryan Gallagher (USA), Ellie Harrison (UK), Jeremy Hight (USA), Salvatore Iaconesi (Italy), Aleksandar Janicijevic (Canada), Richard Jochum (USA), Keith Deverell, Seth Keen, David Wolf (Australia), Vytautas Michelkevicius (Lithuania), Alex Pearl (USA), Robert Sloon (South Africa), Andres Torres (Chile), Ubermorgen.com (Austria), Matthew Williamson (Canada), Les Liens Invisibles (France), Katty Vandenberghe /Chris Diedericks (South Africa), Konstantia Sofokleous (Cyprus), Carlo Sansolo (Brazil), Ian M Clothier (New Zealand), Ethan Ham/Benjamin Rosenbaum (USA), Gaya Gajewska (UK), Ernesto Rios (Brazil), SoiiZen Art Labs (China), Dirk Vekemans (Belgium), JiHyun Ahn (USA), Alan Bigelow (USA), Osvaldo Cibils (Uruguay), Henry Gwiazda, Reed Peiffer (USA), Hyeseung Yoo (South Korea), Anders Weberg (Sweden), A. Andreas (Netherlands), Adam Buczek (USA), Ute Hoerner/Matthias Antlfinger /Austria), Katty Vandenberghe/Janine Lewis (South Africa), Christoph Bruchansky (USA), Martin John Callanan (UK), G.H. Hovagimyan (USA), Julian Konczak (USA), Alexander Mouton USA), Andre Vallias (Brazil), Chris Funkhouser (USA), Tania Fraga (Brazil), Panos Kouros (Greece), Jennifer and Kevin McCoy (USA), Lunar (Croatia), Zhel (Croatia), Shirin Kouladije (Canada), Elena Stanic (Croatia), Olja Stipanovic (Croatia), Jelena Vukotic (Croatia), Vanesa Turcinhodzic (Croatia), Petar Brajnovic (Croatia), Tomislav Brajnovic (Croatia), Karo (Croatia), Makis Faros (Greece), Dimitris Zouroudis (Greece), Babis Venetopoulos (Greece), Athanasis Beroutsos (Greece), –Viki Betsou (Greece), Joyce Charis (Greece), AL (France), Mauro Ceolin (Italy), Arthur X. Doyle (Ireland), Cyril Rouge (France), Eugeny Umansky (Russia), Jevgeny Palamarchuk (Russia), Yuri Vasiliev (Russia) // Anatoly Belov (Russia), Dmitry Bulnygin (Russia), Oleg Lystsov (Russia), Alexey Tschebykin (Russia), Ivan Monroy-Lopez (Mexico), kdag (Colombia/Spain), Judith Villamayor (Argentina), URTICA (Serbia/Montenegro), Trebor Scholz (USA), Darko Fritz (Croatia/Netherlands), Ruth Catlow (UK), Alex Dragulescu (Romania), Fernando Palmeiro (Spain), Paul Catanese (USA), Giselle Beiguelman (Brazil), Ricardo Baez (Venezuela), Santiago Perez Alfaro (Mexico), Juan Devis and OnRamp Arts (Colombia/USA), Alex Riviera (Peru/USA), Jaromil (Austria), Hardpressed Collective (Pakistan), Threadbare Coalition (Canada), Beeoff –> Olle Huge, Tomas Linell, Mikael Scherdin (Sweden), Sergiu Negulici (Romania), Milos Jovanovic (Romania), Catalin Rulea (Romania), Daniel Gontz (Romania), Valentin Chincisan (Romania), Gijs Gieskes (NL), Antti Sakari Saario (Finland), ARM with John Hegre (Norway), Continental Fruit (Norway), Cosmic Jinx (Norway), Christian Bøen (Norway), Thorsen, Lossius, Bastiansen (Norway), Erkki Kirjalainen (/Santtu Rantanen) (Finland, Nathaniel Stern (USA), Oliver Dyens (Canada), Garrett Lynch (Ireland), Werner Cee (Germany), Liz Miller (USA), Mustafa Maluka (South Africa), Irena Paskali (Macedonia), GAST BOUSCHET/Nadine Hilbert (Belgium), Mark Cypher (Australia), Dario Quaranta (Italy), Moar Joanne (New Zealand/Germany), Rainer Prohaska (Austria ), Mark Sedgewick (USA), Société Réaliste (France/Hungary), Bjoern Karneborgen (Germany), Alexa Wright (UK), Robert Spahr (USA), Khaled Sabsabi (Lebanon/Australia), Sonya Nielson (Australia), Ricardo Miranda Zuniga (Nicaragua), James Robert Ford (UK), Deb King (USA), Gregorios Pharmakis (Greece), Tobias Sternberg (UK/Sweden), Fabian Taranto (Spain), Thomas Petersen (Denmark), Anahi Caceres (Argentina), Barry Smylie (Canada), Nick Fox-Gieg (USA), Mark Kammerbauer (USA), Lederman, Russet (USA), Perrin, Natalie (France), Qohtaiwoo (China), Andre Sier (Brazil) // Rebecca Young (USA), Ida Julsen (Norway), Erika Lincoln (USA), José Vieira (Portugal), Michael Cousin (UK), Adam Trowbridge (USA), xname USA), Carmen Olmo (Colombia), Chris Basmajian (USA), Jing Zhou (China), Timo Kahlen (Germany), Curt Cloninger (USA), Susanne Berkenheger (Germany), Reginald Brooks (USA), York Is Us Collective (UK), AND-OR and Johannes Auer (Germany), Lily & Honglei (China), Tirso Orive Liarte (Spain), Myriam Thyes (Switzerland), Tomas Rawski (Mexico), ui uuii (USA), Evelin Stermitz (Austria), David Boardman & Paolo Gerbaudo (Italy), Tamar Schori & Oded Perry (Israel), Dawid Marcinkowski (USA), Greg Giannis (Australia), Constant Dullaart (Belgium), Mike Ruiz (USA), Videored Collective (UK), Sean Hovendick (UK), Nicole Stenger (USA), Ayman Alazraq (Palestine), Westbrook/Trowbridge (USA), Michiel Koelink (Netherlands), Dida Papalexandrou (Greece), Hyeseung Yoo (south Korea), David Morneau (USA) // E.W.Walters (Poland), P. J. Moskal (USA), Ana Carvalho (Portugal), Mark Beasley (USA), James B. Pollack (USA), Panayiotis Payiatis (Greece), Miriam Needoba (South Africa), Roderick Coover (USA), Agam Andreas (Netherlands), Gonzalo Cueto (Chile), Stefan Baltensberger (Switzerland), Matias Giulani (Spain), Ernesto Rios Lanz (Spain), Aaron Oldenburg (USA), Matthieu Cherubini (France), Volkslesen.tv (Germany), Andrei Thomaz & Martin Heuser (Brazil/Germany), Yota Morimoto (Japan), Vesna Srnic (Croatia), David Colagiovanni (Italy), Jing Zhou (China/USA), Kyon (Germany), J.t.wine (Germany/USA), Mark Cypher (Australia), José Alejandro López (Brazil), Marc Lee (Switzerland), Pedro Veneroso (Brazil), Dennis Summers (USA), Robert Dohrmann (USA), Khadija Baker (Canada)